„Когато бях на 9 години, баща ми донесе вкъщи компютър „Правец 16“, а аз на мига се влюбих в него - споделя Митко. - По-късно с първите спечелени пари в Австралия купи за нас с брат ми компютър „Пентиум 2“. Тогава вече нямах никакви съмнения, че това ми е бъдещето...“ От мияч на чинии - до технологичен вицепрезидент на най-голямата телевизионна компания в САЩ - CBS, и в предшественика на Google - търсачката Ask.com... Класическата американска мечта. А Димитър Гръблев споделя без комплекси откъде е тръгнал и докъде е стигнал, воден от личния си девиз: „Трудните неща ги правя, а невъзможните отнемат малко повече време“. Кореняк пловдивчанин, макар да не е живял там. Като дете на военен, първите 5 години от живота си прекарва в Елхово, където бащата Иван Гръблев е изпратен. После Иван е приет във Военната академия в София и му е зачислена гарсониера, в която живеят четиримата - родителите, Митко и по-малкият му брат Ангел.
От I до VI клас в 118-то СОУ Митко нарежда в бележника си само шестици. Най-силна му е математиката и участва в олимпиади. Каква е изненадата на комисията, когато на последния кръг на олимпиадата той дава верен отговор на супер сложна задача, но не по стандартния начин. Първо го отрязват, а после се събират научни светила, за да проверят пътя, по който е вървял.
Изненадани са от уникалния начин
на решението на задачата и му признават победата. Митко учи в техникума по електроника „Джон Атанасов“, където следва мечтата си - да се занимава с компютри. Бащата Иван решава да напусне академията и да пробва със собствен бизнес, но в 90-те мътни години е трудно един честен човек да успее. Иван заминава за Австралия, но след 3 години се връща разочарован. Двамата със съпругата му София решават да опитат късмета си в страната на неограничените възможности. Година по-късно прибират и децата.
Митко е на 16, а Ангел - на 12 години, когато се озовават в Санта Барбара, Калифорния. „Представяш ли си, от абсолютната ни бедност, в панелка, с хлебарки, се озоваваме в Санта Барбара - едно кътче мечта. Обиколил съм света, но за мен няма по-красиво място от Санта Барбара. Ето защо принц Хари и Меган са избрали да живеят там, често сме ги срещали в квартала“. Пристигат в Санта Барбара на 11 септември 2001-ва и по случайност се
разминават с гибелен полет
Трябвало е да бъдат в самолета от Ню Йорк до Лос Анджелис, който се разбива в една от кулите при атентата, но майка му пропуска, без да иска, тази „възможност“. Димитър и брат му учат в гимназията „Сан Маркус“, а той не знае и дума на английски, учил е немски. Учителите там обаче виждат пълния му само с шестици бележник и знанията му и решават той да прескочи един клас - от IX-ти директно в XI-ти. Учи английски 6 месеца, а когато има есе за домашно, го пише с речника по интернет. Дипломира се като софтуерен инженер в Калифорнийския политехнически университет, или CalPoly. На 17 години започва работа, за да не тежи на бюджета на родителите си. Чисти къщи за гости и оправя легла. „След няколко месеца се „повиших“ да мия чинии в пицария „Хът“ - смее се Митко. - Събрах пари за кола. С колелото ходех да чистя къщи, с колата - до пицарията. След това ме повишиха на „Доставки на пица“, пак няколко месеца.“
На София обаче не й харесва синът й да си пилее времето с работа, с която не се развива като специалист, и той постъпва в магазин за електротехника като консултант за камери и принтери. Издържа едва 3 месеца на скуката. За негова радост, го приемат на работа в
легендарния университет на Санта Барбара
един от най-известните в света. Там за пръв път се осъществява интернет връзка - от Санта Барбара до Бъркли. В университета преподават професори, Нобелови лауреати, всяка година печелят много награди, издават купища книги. А 18-годишният Митко има първата си истинска работа - като компютърен нетуърк специалист. От там си спомня много комични моменти. Професори, научни светила, му се жалват, че компютрите им не работят. Отива Митко и вижда, че те просто не са включили щепсела на компютъра. Или пишат, пишат поредната си книга, и изведнъж, без да искат, я изтриват. „В такъв момент бяха толкова нещастни, казваха, че животът им просто свършва“, смее се българинът. Тогава 18-годишният Митко намира начин нещо, което е изтрито от харддиска, да го възстанови, а научните светила го обявяват за компютърен магьосник и problem solver („решаващ проблеми“). „От малък съм научен никога да не изпадам в паника, да намирам решението на всеки проблем - казва той. - В София майка ми от 7-годишен ме е пускала сам да ходя на училище и да пътувам до селото на баба и дядо.“
В университета той работи 5 години, но чувства, че има застой. Напуска, без да има планове за бъдещето, макар да му предлагат двойна заплата. Постъпва в стартъп компания в Санта Барбара, в която създават уебсайтове за музиканти. Работата му харесва - учи се да прави уеб страници на високо ниво. Работи по уебсайта на Лени Кравиц и Джак Джонсън. След няколко месеца го канят като
изпълнителен директор по технологиите
на една компания - онлайн магазин за възможно най-скъпите дрехи. „Цял Холивуд пазаруваше от нас, Бритни Спиърс ни беше една от най-големите клиентки - споделя Митко. - Санта Барбара, връх, добра заплата, но след 3 години поисках да работя за голяма компания, да правя нещо голямо, да видя как работят големите системи, да се науча.“
Той решава да пренебрегне по-ниската заплата, за да работи в една от най-големите медийни корпорации в Америка - IAC, предшественикът на Yelp, директория на бизнеси. Част от нея е сайтът за запознанства match.com, като известната Tinder. Най-голямата компания в корпорацията IAC е Ask.com, предшественикът на търсачката Google. Като най-успешен сред компютърните специалисти го преместват в Ask.com и той сменя Лос Анджелис със Сан Франциско. „На 20 и няколко години започна моята приказка в Силициевата долина“, вълнува се Митко. Научава много за търсачките и най-вече за това как се правят пари онлайн. Пренаписва самия софтуер с група от много интелигентни колеги, като започва от нищото. И точно в този момент получава офертата на живота си -
да работи в CBS
като стига до поста вицепрезидент по технологиите - дясната ръка на големия шеф, като ръководи стотици инженери по целия свят. В CBS българинът прави първия стрийминг на „Супербоул“ - най-големият ивент в света, с милиони долари реклама. Тогава това звучи невъзможно, но българинът Димитър Гръблев го прави. Изкупуват „една камара сървъри“, слагат стотици камери по целия стадион, за да могат да превключват, ако някоя не работи, но успяват.
Точно в този момент обаче Митко се прибира в България заради COVID и да се види с близките. От Ask.com го викат да се върне обратно и да бъде на върха, като номер 2 в компанията - CTO, или изпълнителен директор по технологиите, с фантастична заплата. Как да не се върне в Силициевата долина?... По ирония на съдбата обаче, точно когато се явява голямата възможност на живота му... отива на кръщене на детето на приятел и вижда... Жената на живота си (за която BG VOICE разказа в броя си от 28 октомври). А историята й е зашеметяваща. Таня Тингарова, с творчески псевдоним Таня Стрингс, превръща в шоу всяко изпълнение с цигулката си. Без значение дали е пред хиляди зрители в шоу на Бродуей, или на сватба, кръщене или друг семеен празник. Свирила е в палатите на шейховете на Абу Даби, Дубай и Катар. Четири пъти обикаля света, за да реши да се върне накрая в родния Пловдив, и в Родината да срещне своя пловдивчанин Димитър - любов като в приказките и сватба на 6 юли. „Бях решил да не изпусна възможността в Ask.com, и то на върха. И точно когато ентусиазирано казах „да“ на офертата,
срещнах тази прекрасна жена“
споделя Димитър. Той намира къде е следващото й участие - в някаква ловна база, и ангажира специално човек да закара за Таня огромен букет. Само 20 дни след запознанството купува венчален пръстен, отива в стогодишния дом на Таня, където тя е израснала, пада на коляно и й предлага брак. А тя е болна, на легло, по пижама и без грим, но казва „да“.
Таня обаче иска да остане в България. Митко й казва, че е готов да зареже супер офертата на живота си в Силициевата долина и да замине с нея, ако ще на край света. Поразена от решимостта му, Таня за един следобед отменя всичките си участия за година напред и заминава за Силициевата долина. Живеят в Бъркли, до университета. А Димитър получава ново предложение - да бъде изпълнителен директор на известна австралийска компания с дивизия в Америка - OB Media. Офертата е по-добра, част от нея е напълно дистанционна работа. А това означава двамата да могат да останат в София. Днес Димитър и неговата любима Таня живеят щастливо в тих квартал до Южния парк, където той си е купил апартамент, и очакват през март първото си дете - една „Мини Мис Стрингс“.