Вече почти няма българи в Америка и Канада, които да не знаят за фестивала „Верея“ в Чикаго. Деветото му поредно издание премина с много вълнение и емоции за участниците и публиката. И този път организаторите от едноименния танцов клуб бяха подготвили програма в цели два дни – 19 и 20 април. Залата на гимназията в предградието Елк Гроув беше препълнена и в двата дни, а специален гост беше генералният консул в Чикаго Иван Анчев. Константин Маринов, човекът, който стои зад провеждането на този голям празник на българския фолклор, беше събрал повече от 30 състава и над 300 танцьори и певци. „Всички състави са уникални по своя начин“, сподели той. „Тази година виждам, че даже има тематични и сюжетни танци, чист изворен фолклор. Въобще всички състави се развиват, и то доста добре – всяка година се вижда как израстват в народното творчество“, допълни родолюбецът. През годините фестивалът се е провеждал на различни места – в Торонто, в Лондон, и в Стара Загора, където
форумът съществува паралелно с този в Чикаго
пет поредни години. „Идеята за първия фестивал дойде спонтанно“, казва Коцето, както всички наричат Маринов. „Искахме да се съберем със състави от други градове в Америка и го направихме“, допълва той. Личи си, че малки и големи го обичат много и ценят усилията му да кани толкова таланти на едно място. „Много хора се събират тук и могат да се покажат на света“, възкликва 11-годишната Ивана, дошла в Чикаго с училище „Български език“ от Сейнт Луис. „Много е интересно – идват групи чак от Канада или от Сиатъл“, прибавя Георги, на 16 г., от ансамбъл „Малката Верея“.
В първата вечер на фестивала се представиха детските формации на чикагските училища „Алеко Константинов“, „Света София“, „Джон Атанасов“, Малко българско училище, „Слънчогледи“, както и тези на ансамбъл „Малката Верея“, център „Магура“ и училище „Български език“ в Сейнт Луис, които участват на всички фестивали. Публиката се наслади и на няколко хорови изпълнения. На другия ден децата от танцов сътав „Верея“ участваха и в тематичната постановка „Някъде“, която обра овациите на публиката.Откриването на програмата на възрастните бе поверено на женския хор от Чикаго „Гласовете на малката България“. На сцената се качиха още „Пендари“ от Вашингтон, „Сиатъл чета“, танцова група „Рипни, Калинке“ от Сан Хосе, Калифорния, „Балканик“ от Финикс, „Гайтани“ и „Балканика фолк“ от Денвър, „Лудо-младо“ от Бостън, ансамблите „Хоро“ и „Балкански игри“ от Чикаго и други. Специално за „Верея“ от Ню Йорк бяха дошли „Млади български гласове“ заедно с майстори гайдари, певицата Петя Мъглова, както и състава „Босилек“ с ръководител Кати Спрингър, който тази година празнува 40-годишен юбилей.
“Винаги ни е много приятно да идваме в Чикаго и
да бъдем част от българската общност и българската култура
– казва Яна Калинкова, ръководител на „Млади български гласове“ от Ню Йорк. „101 каба гайди“ са част от нас няколко години вече. Кирил Кетев и Недялко Кетев са били наши преподаватели по различно време, като сега Кирил Кетев е този, който се занимава с гайдарите. Това, което е интересно, е, че повечето от хората, които искат да свирят на гайда, всъщност не са българи, а са американци на всякаква възраст. Друга наша гордост е певицата Петя Мъглова. Тя пее прекрасно и не е изненада, че публиката става на крака и я посреща много топло“ допълни още Калинкова. Чак от Канада бяха дошли от танцов клуб „На хорото“. Клубът е създаден през 2008 година. В него танцуват 15 мъже и 85 жени, предимно българи. За фестивала „Верея“ съставът показа шопска компилация. В хореографията участваха над 30 танцьори, които демонстрираха завиден синхрон и ефектни стъпки.
„Ние участваме за първа година, но не и за последна и, надявам се, че спечелихме сърцата на публиката“, каза след изпълнението Гергана Спасова, ръководител на групата. „Много сме въодушевени, пътувахме дълго. Показахме какво можем. Показахме, че всички умеем да танцуваме и да обичаме българските хора и ще дойдем пак“, не пропусна да отбележи тя. Коцето пък разкри, че той и „На хорото“ имат малка закачка и вечно спорят по въпроса дали българите от Канада или тези от Чикаго са по-добри в неравноделните ритми. Анатоли от канадските представители каза, че те са много добри в кръшните хора и винаги са готови да мерят сили с когото и да е. „Важно е хората да се чувстват част от нещо и „Верея“ е важна, за да се чувстват българите като една сила. И също така от нашия личен опит виждаме, че светът и американската публика са жадни за подобен вид изкуство“, каза за фестивала Калинкова. Коцето обещава грандиозно шоу догодина за 10-годишния юбилей. Той издаде, че засега има потвърдени участия на 40 състава, но той работи бройката им да бъде максимално голяма.