Екоминистърът Асен Личев обяви, че ще сезира прокуратурата да разследва „Морска администрация“ за престъпление срещу околната среда. Причината е случилото се със заседналия кораб край Камен бряг.
Личев призна, че в случая има опасност от две кризи - административна и екологична.
„Недопустимо е една страна членка да допусне кораб, който видимо отива към брега и е натоварен с насипен карбамид, който е забранен от европейското законодателство да се превозва в такъв вид, да се блъсне в нашия бряг, да застраши водната екосистема и защитена зона", заяви Личев.
„Администрацията, която завари служебното правителство, имаше само две годни неща – едното беше джипът, който се шофираше от премира с държавни средства, както и неговата медия за лична употреба „Севда ТВ“. Защото администрацията, която заварихме като наследство в „Морска администрация“, в частност и в МОСВ, показа, че тя притежава професионална, етична и морална нищета“, заяви още Асен Личев.
Той успокои, че основният риск за околната среда в района е преодолян. Горивото от долните резервоари на кораба е източено.
„Няма как при никакви обстоятелства резервоарът да бъде пробит, а от него да изтече опасното гориво лек дизел“, обясни Личев и поясни, че той е много по-опасен и е класифициран като силно токсичен спрямо водните организми с дълготраен ефект върху скалите и плажната ивица.
„Искам да ви уверя, че органите на МОСВ влязоха в ролята си от първия момент и продължават всекидневно да следят състоянието на водите в Черно море и в района на кораба и са в готовност да окажат всякакво съдействие на каквато и да е спасителна операция“, каза Личев.
Оттук нататък приоритетът на МОСВ ще бъде да не се допуска увреждане на околната среда и здравето на хората. В тази връзка ексминистърът е възложил на РИОСВ мониторинг в радиус 1 км около кораба, който да служи като база за сравнение за последствията върху околната среда при всяка следваща операция, която ще бъде проведена по спасението на заседналия кораб.
Данните от пробата в района показват, че няма отклонение в PH на водата, обясни Росица Карамфилова, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по околна среда.
След разсипването на част от карбамида във водата е установено леко превишение на нормите на азот амониев. Резултатите досега не показват отклонения и замърсяване в средата и те са сравними със стандартния и регулярен мониторинг, който се осъществява от Института по океанология, уточни Карамфилова.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.