Годината е 2018-а, а музикалният свят на Италия е шокиран: кой и как, с какви връзки и протекции е успял да изкара на сцената на „Санремо“, „светая светих“ на белкантото, един... чернокож? А талантливият италианец от бразилски произход Леонардо Монтейро се класира четвърти сред младите. Този талант, нито бразилец сред бразилците, нито италианец сред италианците, след години на дискриминация и унижения за пръв път вижда пред себе си широки хоризонти. Като ангел, слязъл от небето, една българка се явява в живота му в най-тежкия момент, измъква го от дупката на депресията и преобръща живота му. Името й е Дариана Куманова. Доцент Куманова е най-младият преподавател в академия „Санремо“ и един от най-авторитетните музикални педагози и продуценти по поп и джаз в Италия. Днес Леонардо вече е с първи самостоятелен албум. „Il mio tempo“ е инспириран, подготвен и издаден от българката. В спомените си артистът разделя живота си на две:
преди и след Дариана
„Каквото и да кажа за нея, все ще е дребно и незначително – сподели той. - Запознахме се преди кастингите за „Санремо“ и между нас се зароди приятелство. Дариана е неповторима във всичко, което прави, и от самото начало ме покори. Музикант до мозъка на костите си, с изключителна индивидуалност и любов към живота“.
Преди Дариана да върне на Леонардо любовта към живота, той минава през кошмарно детство и юношество. Роден е в Рим, родителите му - бразилски балетисти, гастролират из Италия с танците си. Леонардо расте с майка си и още три деца. Има брат близнак, с когото са абсолютно еднакви. Тъй като майката е много бедна, ги изпраща за отглеждане в една общност. Там двете мулатчета са жестоко малтретирани заради цвета на кожата си. Тъй като танцуват прекрасно, се явяват на конкурс за училището към знаменитата „Ла Скала“ в Милано. Приемат ги и те, едва 9-годишни, са щастливи, че успяват да се измъкнат от онази общност. В училището към „Ла Скала“ обаче са изправени пред нови изпитания. Там се учи от 8 сутринта до 8 вечерта – безкрайни репетиции. В 8 вечерта един автобус ги кара в едно вечерно училище на 9-10-годишни деца, където учат до 12 през нощта по всички общообразователни предмети. Малкият Леонардо е играл на сцената на „Ла Скала“ в балета „Лешникотрошачката“ в ролята на барабанчика. Спомня си ужаса, когато го избират за тази роля - преди едно представление неговите „колеги“, 10-12-годишни деца, разрязват сценичния му костюм. От злоба, че той е избраникът. Леонардо вижда съсипаната дреха малко преди да излезе на сцената и е в ужас. Казва на шивачката: „Как ще танцувам на сцената на „Ла Скала“ в този вид?“, а тя:
„Не ме интересува, оправяй се“
На сцената импровизира, като в движение променя танца си, за да прикрие разрязаното. Хореографът пък му казва: „Не ме интересува, че костюмът ти не е бил в ред, да си се оправил преди това!“.
Беше минал през толкова много разочарования и толкова
много хора го бяха излъгали
че му беше безкрайно трудно да повярва на когото и да било и че нещо хубаво може да му се случи. Но той видя как работя по 12 часа всеки ден и ми каза: „Това е последното нещо, което ще пробвам. Ако не стане, край“, разказва Дариана. А тя се амбицира: „Не, аз този човек ще го извадя от дупката!“. На прослушванията за „Санремо“ колегите й казват, че сред 600-те кандидата нейното откритие е единственият fuoriclasse, или „извън всякакви класации“. Песните, които пише Леонардо, преди да срещне Дариана, са ужасно депресивни, но под нейно влияние започва да създава и други неща, дори и типично италиански мелодии. „Не ни беше лесно и на двамата. Няколко пъти ми затваряха вратата за него само заради цвета на кожата му! Много било трудно, средният италианец не можел да се идентифицира с него. А къде да отиде този талантлив човек, за да бъде идентифициран, като си е италианец, роден и живял тук?!“, казва Дариана. И въпреки всичко първият сингъл на Леонардо, на който Дариана е автор и на текста, е в топ 5 в радиокласацията на Италия. А тя продължава да му дава криле да твори и да се развива. „Никой, никой не вярваше, че една българка ще изведе един чернокож на „Санремо“!
„Ла булгара е бразилиано“
ха-ха... Всички бяха като ударени от гръм, чудеха се „как успя“, „кой й помогна“, коментира дамата. На първото си излизане на сцената на „Санремо“ Леонардо е спокоен, защото фестивалният оркестър се дирижира от... неговата Дариана. Тя е четвъртата жена диригент в 68-годишната история на легендарния фестивал. В Милано и цяла Италия „ла булгара“ е известна като певица, цигулар, композитор, актриса, вокален педагог и диригент. Завършила е музикалното училище в София с цигулка и естрадно пеене в Консерваторията. Свири и на пиано, а от година и половина учи контрабас. През 2018 г. Дариана Куманова е избрана за „Най-успешна жена на годината“ в категория „Музика и изкуство“ от Fidapa - федерация, откриваща и насърчаваща изключителни жени в Италия. Година преди това е първата българка, получила „Златен лъв на Венеция“. Дариана е носител и на „Златна клапа“ на италианските журналисти и музикални критици на „италианските оскари“ - „Давид на Донатело“. Да обучаваш млади таланти в родината на белкантото си е направо дързост, но италианците ценят „Дариана, ла булгара". Нейни ученици вече са звезди и печелят „Сан Ремо“, „Гласът на Италия“, „Х фактор“. Чужденци специално летят до Милано и нощуват в хотел, за да ги учи. Причината да изберат точно нея, а не някой италианец, е, че тя не просто извайва гласове, а готви звезди. Тази година нейна ученичка - звездата Джесика Нотаро, е специален гост на „Санремо“. Пее с превръзка на окото, защото пред 2017 г. е залята с киселина. А Дариана организира концерт с всички италиански звезди в подкрепа на Джесика Нотаро и против насилието над жени. Преди 3 години Дариана открива свое
студио в центъра на Милано
с професионално училище за певци и звукозаписно студио. Заедно с двама италиански музикални продуценти основава звукозаписната компания „20 Records“ за продуциране на поп музика. Скоро излизат 3 нови албума на нейни артисти. Основател е и президент на нов фестивал за млади таланти – Art Music Festival. А тримата й победители участват в нова телевизионна програма All Together Now по Canale 5, с водеща Мишел Хунцигер, бившата жена на Ерос Рамацоти. Тази година Дариана Куманова организира в България „Купа Европа - Купа България“. „Купа Европа“ се провежда за пръв път в Родината. Съществува от 3 години в Италия и от 2 в Испания, Германия, Франция, Белгия, Холандия, Швейцария, Англия и Малта. От тази година ще има и в САЩ, Македония и България. Участват певци, актьори, танцьори от класически, спортни, модерни и народни танци, състезатели по художествена и спортна гимнастика, акробати, циркови артисти. Всички участници се състезават по вид изкуство, възраст, пол, ниво. Освен медали и грамоти, победителите получават договори за работа в европейски театри, мюзикъли и спектакли, като и договори в театрите на Бродуей и учебни стипендии в Европа и Америка. Целта на „Купа България“ е да се подберат участници за европейското първенство в Рим тази година. На него са поканени над 400 музикални, филмови и театрални продуценти, а в журито ще бъдат 4 продуцента от Бродуей. В България селекцията ще се проведе на 8 март в София в сградата на училище „Св. Георги“ в кв. „Лозенец“.