Български граждани, най-вероятно от района на Сливен, са били съучастници на организираната престъпна група във Великобритания, която за по-малко от четири години е успяла да открадне с измама и фалшификации почти 54 милиона паунда от британската система за социално осигуряване.
За разбиването ѝ в сряда бе съобщено от BG VOICE и от британската прокуратура, след като петимата са се признали за виновни в измама, фалшифициране на документи и пране на пари. Какъв точно ще е размерът на наказанието ще бъде решено на 28 май.
Те са действали между октомври 2016 г. и май 2021 г., като арестите са извършени на 5 май 2021 г. През юни 2021 г. "Юроджъст" започва да сътрудничи по искане на Лондон и да координира дейността с българските органи.
В агенцията са проведени две срещи за координиране на националните разследвания и обсъждане на правното сътрудничество, включително как да се предадат на правораздавателните органи заподозрените и как да се възстановят откраднати средства, пише Дневник.
От съобщението се разбира също, че обвиняемите Галина Николова (38-годишна), Стоян Стоянов (27), Цветка Тодорова (52), Гюнеш Али (33, той е избягалият в България) и Патриция Панева (26) са набирали съучастници в България. Те, изглежда, са били от района на Сливен, тъй като за партнираща структура от българска страна "Юроджъст" посочва местната Районна прокуратура в Сливен.
Срещу това, че са им давали данните от личните си документи, за да се подават фалшифицирани молби до Universal Credit, другите български граждани са получавали част от получените средства. След това съучастниците се връщали с парите от престъплението и това привлякло вниманието на местните власти.
Престъпната група, използвала и открадната самоличност, е изпирала средствата, като ги е местела от сметка на сметка с множество преводи.
Схемата е действала чрез заливане на Universal Credit с молби за социални помощи чрез подправени документи, включително договори с наемодатели на квартири, фалшиви чекове за заплати, измислени писма от хазяи, работодатели и лични лекари. Когато молбите били отхвърляни, те ги подавали отново и отново, докато бъдат одобрени и започнат да получават средствата. Според британските медии става дума за поне шест хиляди реални или измислени хора.
Съвместната британско-българска група за разследването с подкрепата на "Юроджъст" е създадена през януари 2022 г. През нея са правени директни размени на доказателства, особено на данни от банките.