Чували ли сте историята на Майкъл Томас, 13-годишния фен на Майкъл Джордан, който не можа да се нарадва на маратонките си Air Jordan IV, защото друг тийнейджър го уби, за да му ги открадне? Това се случва през май 1989-а. А убийствата на тийнейджъри за модни маратонки и дрехи продължават и до днес. Според документален филм от 2015 г. в САЩ всяка година заради чифт маратонки умират около 1200 души. А бабата на Майкъл си спомня малко след смъртта му, че родителите му го призовавали да не ходи с маратонките в училище. „Казахме му, че някой може да ги хареса и да си има проблеми. Но той отговори: "Бабо, ако някой иска да ми вземе маратонките, ще трябва да ме убие", спомня си жената. Тялото на Майкъл е намерено две седмици по-късно в гора близо до училището. Разследващите установяват като причина за смъртта задушаване. Момчето е без обувки на краката си, а убиецът му скоро е заловен. 17-годишният Джеймс Мартин извършва престъплението,
за да вземе "джорданките"
Майкъл им се радва на краката си само две седмици... Дълги години брандовете произвеждаха специални артикули само за спортисти, но през 80-те Nike лансира колекция от ежедневни дрехи и аксесоари, припомня webcafe. Нещата се развиха по план за концерна: продажбите скочиха и печалбите се увеличиха лавинообразно. Това накара конкурентите на компанията да копират модела. Някъде тогава се роди идеята брандовете да градят най-големите си рекламни кампании около звездите. Ефектът беше невероятен. Така Nike разработи модела Джордан, който се превърна в мечта за всеки ученик. Маратонките бяха невероятно стилни и в уникална цветова гама. Освен това с тях играеше най-голямата спортна звезда на Америка. Но наред с огромните приходи на спортните концерни се стигна и до притеснителна тенденция. Около средата на 80-те години в Америка започнаха уличните грабежи на модни дрехи. Жертвите се прощаваха не само с маратонки, но и с якета и джинси. Около смъртта на Майкъл Томас се разшумя най-много, но далеч не беше изолиран случай. Властите не водеха отделна статистика за грабежите на дрехи, но през 1990-а полицейското управление в Атланта изчисли, че в града са се случили 50 такива инцидента за месец. В уличния жаргон се появи
изразът "check in"
за момента, в който се прощаваш с нещо от облеклото си, заплашен от нож или огнестрелно оръжие. Престъпленията от този характер си приличаха в цялата страна - няколко тийнейджъри се приближават до по-малко момче и искат да му вземат нещо. Ако жертвата се съгласи, си тръгва доброволно с един или няколко аксесоара по-малко. Обикновено без последствия. В противен случай се прибягва до насилие, което понякога води до фатален край.
Малко черна хроника:
- През 1983 г. 14-годишният Франк Дюит е застрелян в училищния коридор заради синьо спортно яке на университета Джорджтаун.
- През 1985 г. пет момчета убиват 13-годишния Шон Джоунс, за да му вземат маратонките Fila.
- През февруари 1989 г. 19-годишният Кевин Уолш е приближен от две момчета, които искат якето му на бейзболния Синсинати Редс. Кевин отказва и получава куршум в гърба.
- През април 1989 г. 17-годишният Деметрик Уокър убива 16-годишния Джони Бейтс, след като жертвата отказва да му даде "джорданките" си. Деметрик е осъден на доживотен затвор, а след процеса прокурор Марк Винсън казва на репортерите: "Ужасно е, че превръщаме спортните дрехи в лукс, заради който можеш да изгубиш живота си."
Дълго време властите не говореха за убийствата, вярвайки, че това са изолирани случаи. Ситуацията обаче се промени след смъртта на Майкъл Томас, която се превърна в общонационална трагедия. Новата реалност бе огласена от списание Sport Illustrated. На 23 май 1990-а, 20 дни след убийството на Томас, изданието излезе със смразяващото заглавие: "Маратонките или животът?". Авторът на текста - журналистът Рик Таленд - проучи подробно проблема, обърна се към социолози, училищни служители, представители на Nike и дори към Майкъл Джордан. И до днес това е най-адекватният материал по темата за това как се стигна до кървавата тийнейджърска война за скъпи дрехи и обувки. Материалът на Sports Illustrated не предизвика чак такова обществено вълнение в Съединените щати, каквото се очакваше. Но Майкъл Джордан не остана равнодушен. Авторът се срещна със звездата на Чикаго и му разказа за смъртта на Томас. Реакцията на Въздушния е описана страхотно: "Майкъл Джордан седи в заключената зала за пресконференции на базата на „Чикаго Булс”. Той е по екип и с чифт Air Jordan на краката си, много подобен на този, който носеше Томас. Вратата е затворена, за да спре журналистите и феновете, които преследват Джордан навсякъде. Той чете за смъртта на Томас. Струва ми се, че Майкъл ще се разплаче. "Не мога да повярвам - тихо казва Джордан. - Удушен до смърт. От друг тийнейджър." Майкъл си поема дълбоко дъх, а потта се стича по слепоочията му. Малко по-късно Майкъл се опомни и каза: "Мислех, че хората ще се опитат да имитират добрите неща, които правя. Че ще се опитат да се променят към по-добро. Никога не съм вярвал, че заради рекламата ми ще започнат
да си вредят един на друг.
Звучеше искрено. Четвърт век по-късно обаче в САЩ все още убиват за маратонки. Майката на Джош Уудс, който беше убит през 2012 г. заради три чифта Air Jordan (180 долара всеки), обвинява за смъртта му концерна и Джордан: "Животът на сина ми струваше повече от няколко чифта маратонки. Да, Nike и Майкъл Джордан не дръпнаха спусъка на пистолета, който уби детето ми. Но с голямото влияние и сила идва и голямата отговорност. Те трябва да са отговорни за подобни събития." През 2015 г. GQ пусна документалния филм Sneakerheadz, който се спира на убийствата за маратонки в наше време. Ще ви шокира, но всяка година в Щатите заради чифт обувки умират около 1200 души. Последният случай е от края на август. В Ню Йорк три момчета нападнаха тийнейджър, за да му вземат Air Jordan 1, който се оценява на две хиляди долара. Полицията действа светкавично и веднага намери престъпниците в заложна къща, в която се опитваха да продадат чифта. Не им се получи - "джорданките" се оказаха фалшиви. Смъртта обаче е истинска.