Николай Пирянков
Виктория Бояджиева
Българин, основател на мащабната компания за изработка на диамантени сватбени бижута „Тейлър енд Харт", използва 3D принтери за проектиране на годежни пръстени. Чрез тях дава възможност на клиентите си сами да измислят дизайна на бижуто и да видят как изглежда, преди да е реално изработено. Николай Пирянков реализира иновативната идея през 2013 г. в Лондон, а през 2016 г. компанията му влиза в престижната класация за цяла Великобритания топ 50 на компаниите на бъдещето заради „креативния направи-си-сам подход, който предизвиква най-престижните бижутерийни марки". В края на 2016 г. става финалист в две категории - най-добра клиентска услуга и най-добра услуга за износ на годината. „Такива награди са много важни за нас, защото все пак това са начини да съградим доверие у клиента", казва той.
На българския пазар стъпва още през 2014 г., но оттогава само един българин се е възползвал от опцията „3D принтер". Оказва се, че българските мъже нямат увереност да експериментират при избора на годежен пръстен за разлика от младоженците в Британия и Америка. „3D принтерът се използва от хора, които са развихрили въображението си и са създали собствен дизайн. Българските клиенти купуват най-вече такива пръстени, каквито знаят как изглеждат и не са с особено интересен дизайн.
Имаме един клиент, който си е купил 3 пръстена с оригинален дизайн. Той е изключение", разказва той.
Г-н Пирянков обяснява, че българският пазар е все още много консервативен и наподобява американския преди 20-30 години. „Причината е, че в Родината все още се прилага класическият модел, при който младоженецът пази в тайна предложението. Това е модел, диктуван от американското кино преди 30 години. В по-голямата част от света вече младоженците избират дизайна заедно", отбелязва той, като подчертава, че присъствието на главната героиня дава смелост на нейния принц да предлага иновативни идеи. „В Англия и в Америка се експериментира повече и защото често клиентите са по-възрастни от българските - между 30 и 35 години. Най-често българите се женят между 26-30 и го правят на по-ранен етап от връзката си. Колкото повече години си бил с партньора си, имаш по-добра идея какво би се харесало", обяснява бижутерът. Като друга причина той изтъква и бюджета на купувача. Той споделя, че средно българите заделят между 2,000 и 4,000 лева за годежен пръстен, докато англичаните заделят средно 8,000 лева. „Когато поръчката е много голяма, тогава е още по-важно да си сигурен, че тя ще хареса пръстена", казва той.
Г-н Пирянков описва типичния модел, който избират нашенци. Българските мъже предпочитат жълтото злато, което вече почти не се купува в Англия и Америка. Там водеща тенденция е розовото злато, а в България изобщо не е навлязло на пазара. „Освен това дизайнът на пръстена е много опростен - само металът с кръглото диамантче по средата и много малък размер най-вече защото бюджетът винаги е по-ограничен", разказва още той. Друго, което забелязва като отличителна черта на българския клиент, е, че е недоверчив. „При нас се плаща предварително, а поръчката идва след 30 дни. Много голяма част от българските клиенти не се съгласяват с това", забелязал е той.
Младият бизнесмен е твърдо решен да превземе българския пазар. „В него има само международни компании, а по магазините изборът е малък", отбелязва той. Неговият стремеж е да въведе такива цени, които да са достъпни за средния българин. „Смятаме, че можем да станем най-мащабната компания на пазара. Нашата тактика ще бъде да произвеждаме малко по-тънки пръстени с малко по-малки диаманти, но ще наблегнем на красивия и различен дизайн. По този начин може да се намали цената на пръстена до 10-15%. С алтернативни скъпоценни камъни цената може да бъде намалена и до 50% и да стигне до 1,600 и 2,400 лева вместо 4,000", отбелязва г-н Пирянков. Освен това той вижда проблеми с качеството на диамантите на българския пазар. Маркетингово проучване из магазините в Родината показало, че се продават пръстени с диамант, който е толкова малък, че не може да бъде оценен. „В много магазини продават диамантени пръстени и за 100-200 лв., но са фалшиви", алармира професионалистът. Той отбелязва, че магазините могат да си позволят ниската цена и защото оперират с нискокачестен метал, който е под стандартите навсякъде другаде. „Златото е 9 карата и те си казват, че е 9. Проблемът е, че жените искат да си носят всеки ден годежния пръстен, а когато качеството е занижено, много скоро пръстенът губи блясъка си. Нашият стандарт е само от 18 карата нагоре", посочва той.
Причината лошите практики да са масови в България е, че българските клиенти не са добре осведомени за това как да разпознават качествените бижута, смята г-н Пирянков. „Много повече информация даваме на клиентите в България, отколкото на тези в Англия и Америка. Там често знаят, колкото и ние, защото навлизат много дълбоко в темата. Там много се говори за това, защото много се купува", разказва бижутерът и се заканва догодина да проведе мащабна информационна кампания.
Г-н Пирянков е взел много присърце идеята да разрасне бизнеса си в България. „На лична основа се радвам, че имаме офис в България не само защото е печеливш, а и защото имам възможност да се връщам в Родината редовно и това ме радва много", споделя Николай. Той напуска пределите на страната само 3-годишен, за да заживее с родителите си в ЮАР, впоследствие заживява в Британия, а днес с радост отбелязва, че новата му амбиция е компанията му „Тейлър енд Харт" да стане лидер именно на българския пазар.