Български филм още не се е доредил до ,,Оскар”, но българи са държали статуетката – Ива с наградата за ,,Frozen”

Зад оскара за анимацията ,,Frozen" стои и една българка, която работи в Лос Анджелис - Ива Ичевска. "Вълнуващо е да знаеш, че си допринесъл за филм, спечелил сърцата на милиони малки зрители от цял свят - а освен това да бъде и отличен с най-мечтаната награда. Златната статуетка беше споделена с колегите, с които прекарахме безбройни часове, за да изпипаме всеки пиксел на екрана. Това е първият ,,Оскар" за пълнометражен филм на ,,Дисни" и има голяма стойност за студиото. Доказа, че е отново на върха на световната анимация", казва Ичевска. 

Ива е в САЩ от 17 години. А повече от 10 г. в ,,Дисни" отговаря за ,,осветлението" в анимацията. ,,Включвам се в последния етап от създаването на филма, след като героите са анимирани и поставени в различни среди. Всичко изглежда плоско и сиво, докато не приложим цветните текстури и материали и интегрираме ефектите. Чрез осветлението извайваме персонажите, създаваме атмосфера и настроение", разказва тя. Нейното име стои и зад филмите ,,Атлантида", ,,Meet the Robinsons", ,,Tangled", ,,Wreck It Ralph", ,,Chicken Little", ,,Beauty and the Best" - все хитове на компанията, която е синоним на най-големите постижения в историята на анимационното кино. 
За да пресъздадат максимално достоверно зимната обстановка, в която се развива действието на ,,Frozen", Ива и екипът посещават изложба за ледени скулптури.
Наблюдават как ледът реагира на светлината, какви са формите, как да постигнат по-интересни цветови комбинации. Участието й в отличения филм е в два момента - замръзването на двореца и срещата на двете главни героини. 
Преди да пробие в Холивуд, Ива завършва Техническия университет в София. Точно там съвсем случайно интересът й към анимацията е запален от мултимедийните технологии, които изучава като свободноизбираем предмет. Тогава за първи път вижда кратките компютърни филми на ,,Пиксар" - ,,Luxo Jr." и ,,Tin Toy", които страшно я впечатляват. После заминава за Чикаго, където живее семейството на сестра й. Уж на гости, но остава и решава да продължи обучението си в университета ,,ДеПол" със специалност ,,компютърна визуализация". По същото време попада на браншова конференция, основен фокус на която са най-новите постижения в компютърната графика и анимация.

,,Отидох там с много голям интерес и с надеждата да намеря хора със сродни интереси. Всъщност тогава създадох много контакти и понеже беше период, в който бизнесът се разраства, присъстваха хора от ,,Дисни". Няколко месеца по-късно те ми се обадиха, за да ми предложат да работя по филма ,,Тарзан". Това беше през 1997-а", разказва аниматорката.
В началото е асистент на техническия директор. Това е добре за нея, тъй като е учила компютърна графика. Тогава разбира защо толкова години е зубрила математика и програмиране - за да ги приложи в създаването на изображения, картинки и филми. ,,Разработихме техника, която позволява на традиционните художници да рисуват в триизмерното пространство, за да извайват примерно богатата атмосфера на джунглата. Оттогава всеки проект предлага нови предизвикателства и работа с талантливи специалисти. Постепенно през годините и с опита по различните проекти се ориентирах повече към художествената страна на процеса по създаване на анимационните филми. Обичам изкуството и специално киното, а в тази работа се съчетават нещата, които са ми най-интересни. Запалих се по компютърната графика още във видеокомпютърната лаборатория, докато учех в България, но откровено казано, не съм предполагала, че ще имам възможност да работя в тази област - и то в ,,Дисни", признава дамата.
Въпреки че е на щат в компанията, участва в кастинга за всеки нов проект. Той се провежда между хора, които работят в ,,Дисни", но трябва да се подберат тези, които най-много пасват на съответния филм.
Друг филм с ,,Оскар", в който българката има участие, е късометражната анимация ,,Paperman", отличена със академичната статуетка през 2012-а. Споделя, че обича да работи върху подобни ленти, защото позволяват експерименти. В екипа са някои от най-добрите аниматори класици, както и талантливи компютърни специалисти. За реализирането му създават хибридна техника от новата и старата школа. ,,Сътворихме атмосферата на метрополиса. Черно-белите кадри въздействат емоционално на зрителя и го увличат в магията", разказва Ива. В свободното си време тя продължава да се усъвършенства в курсове и лекции на водещи специалисти в областта на киното, музиката, рисуването, скулптурата. Рядко има възможност да се връща в България, въпреки че двете й дъщери вече поотраснаха.
И ако някой си мисли, че пътят на Ива Ичевска е постлан само с рози и статуетки, дълбоко се заблуждава. Само тя си знае колко труд й струват тези 17 години, докато стигне до момента да докосне най-престижната кинонаграда в света. 

Искра Крапачева