Трябва да стигнем до зелените сертификати, но в училищната мрежа ще трябва време те да се приложат за педагогическия и за непедагогическия персонал, за да могат да се ваксинират учителите.
Това заяви просветният министър проф. Николай Денков преди експертната среща към МЗ за обявяване на нови допълнителни мерки.
Той подчерта, че за учениците няма да има такова изискване на сертификати.
До момента са ваксинирани 36% от учителите.
Министърът уточни, че със здравното министерство нямат разминаване по никакъв съществен въпрос, а по-скоро се налага да уточнят някои детайли в това как ще се прилагат мерките.
"Това, което предлагаме, при повишаване на заболеваемостта на 750 на 100 000 население, да се затварят изцяло училищата, т.е. да се минава към обучение от разстояние, като това е предложение на Министерството на здравеопазването, ние се съгласяваме с него, тъй като натискът на болниците стана много голям", каза още министърът.
Той подчерта, че всички решения, свързани с тяхната система, искат да бъдат вземани на ниво община, не на ниво област.
Денков каза още, че при учителите заболеваемостта има задържане през последните две седмици. При учениците карантинирани са 1,35%, което е спад за последните няколко дни, като най-много са учениците във Видин, а най-малко в Кърджали. Разликата е почти десет пъти. По отношение на учителите най-много болни има отново във Видин, а най-малко са в Плевен.
"Шест училища са изцяло в електронна среда и една детска градина. Тоест, в тази област също имаме задържане, няма нарастване", уточни министърът.
Просветният министър подчерта, че болничната система в големите градове вече е претоварена.
Обсъжда се на ротация да се минава при над 500 заболели, или между 500 или 750, а над 750 - в дистанционно обучение на ниво община. За университетите министърът смята, че е добре да имат свобода, но все пак в областите в тъмночервената зона е добре да се минава на онлайн обучение.