Несъстоялият се кабинет на ГЕРБ начело с проф. Николай Габровски ще бъде банка кадри за служебното правителство на Димитър Главчев, коментираха пред Mediapool политици, запознати с хода на разговорите за съставянето му. Възможно е част от настоящите министри да останат в служебния кабинет. Търсили са се министри и сред втория ешелон в изпълнителната власт.

Очаква се Главчев да е окончателно готов с предложенията си за състава на кабинета до края на днешния ден. В петък пък президентът Румен Радев е насрочил консултации с кандидата за служебен премиер и парламентарно представените партии. Вече текат неофициални информации за част от имената в служебния кабинет, пише Медиапул.

Някои министри в оставка може да останат

Според тях постовете си в новото правителство може да запазят министърът на образованието Галин Цоков, на земеделието Кирил Вътев. Преди дни Кирил Вътев заяви, че би работил и като служебен министър, ако бъде поканен. По-рано през деня премиерът в оставка Николай Денков включи името на Цоков сред министрите в настоящия кабинет, предложени от Мария Габриел от ГЕРБ. По неофициална информация дали министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, който вече заяви готовност да остане, все пак ще продължи да ръководи МВР.

Сред министрите, за които се говори, че могат да запазят поста си, изненадващо е и този на транспорта - Георги Гвоздейков, който е от "Продължаваме промяната" (ПП).

"Коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" няма да участва в съставянето на кабинета под никаква форма и няма да даде политическа подкрепа на отделни министри. Отговорността за кабинета и управлението на страната в следващите месеци остава изцяло на кандидата за министър-председател", се казва в позиция на ПП-ДБ по повод служебните министри.

За министър на финансите се спряга Людмила Петкова, която е била зам.-министър, а сега е шеф на дирекция във ведомството.

Очаква се социален министър да стане шефът на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов.

По неофициална информация министър на здравеопазването в кабинета "Главчев" ще Благомир Здравков. Той беше и част от несъстоялото се правителство на Николай Габровски.

Служебният кабинет на дългогодишния политик от ГЕРБ Димитър Главчев, който миналата година бе избран за председател на Сметната палата, ще бъде попълнен и с още хора от кабинета "Габровски" и ще бъде представен като експертен, заявиха източниците на Mediapool.

Това се потвърждава и от "съвпадението" със засиленото участие в различни телевизии на Меглена Плугчиева през последните дни.

През декември 2022 г., в опит да получи подкрепа за правителство, ГЕРБ обяви, че предлага кабинет от експерти и номинира за министър-председател известния неврохирург проф. Николай Габровски.

Този проектокабинет претърпя очаквано поражение в парламента и дори не се стигна до гласуването му, тъй като при първия вот Габровски бе отхвърлен като премиер.

В предложения през 2022 година от проф. Николай Габровски проектокабинет беше предвидено да има трима вицепремиери:

Малина Валентинова Крумова - заместник министър-председател по управление на средствата от Европейския съюз;
Миглена Янакиева Тачева - заместник министър-председател по обществен ред и сигурност и министър на правосъдието;
Меглена Иванова Плугчиева-Александрова - заместник министър-председател по климатичните политики и министър на околната среда и водите.

Ето и другите предложения за министри от кабинета "Габровски":

  • Маринела Пиринова Петрова - министър на финансите
    Благородна Христева Макева-Найденова - министър на вътрешните работи
    Атанас Димитров Запрянов - министър на отбраната
    Драгомир Валериев Заков - министър на външните работи
    Мартин Иванов Дановски - министър на икономиката и индустрията
    Добромир Проданов Симидчиев - министър на регионалното развитие и благоустройството
    Прошко Начев Прошков - министър на транспорта и съобщенията
    Събина Тодорова Събева - министър на труда и социалната политика
    Благомир Николаев Здравков - министър на здравеопазването
    Славчо Томов Томов - министър на образованието и науката
    Ириней Борисов Константинов - министър на културата
    Васил Георгиев Грудев - министър на земеделието, храните и горите
    Милена Иванова Стойчева - министър на иновациите и растежа
    Красимир Йорданов Симонски - министър на електронното управление
    Николай Ангелов Павлов - министър на енергетиката
    Мартин Георгиев Захариев - министър на туризма
    Борил Пламенов Кръстев - министър на младежта и спорта 

"Господин Главчев (кандидатът за служебен премиер Димитър Главчев - бел.ред.) заяви, че ще е готов със състава на Министерския съвет до края деня", каза президентът Румен Радев по време на среща с ЦИК, на която от комисията обявиха, че могат да се справят с организирането на изборния процес, ако предсрочният вот се проведе да е заедно с евроизборите на 9 юни.

Малко преди началото на срещата от президентството съобщиха, че в петък сутринта държавният глава ще проведе консултации с парламентарно представените партии, като на тях ще присъства и Главчев.

Радев обяви, че на тези разговори се очаква "да уточним наистина крайното време за провеждането на изборите".

Главчев получи мандат за съставяне на правителство от държавния глава в събота, но още не е обявил неговия състав.

Няма конкретен срок, в който той трябва да е готов с кабинета, но Радев го призова да го направи възможно най-бързо, за да може да се проведат избори 2 в 1.  

Този мандат трябва да бъде изпълнен до седем дни, посочи тогава държавният глава.

За да съвпаднат парламентарните избори с европейските на 9 юни, служебното правителство трябва да бъде назначено и вотът насрочен до 9 април.

При старата конституция процедурата приключваше до връщането на празната папка с неизпълнен трети мандат. Отмененият конституционен текст предвиждаше след това президентът да назначи служебно правителство, да разпусне парламента и да насрочи парламентарни избори.

Промените от декември обаче предвиждат една изцяло нова стъпка след третия мандат преди насрочването на вота. Тя е свързана с назначаването на служебно правителство:

"Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник".