сн. Wikipedia

Ако си мислите, че политическото инженерство е патент само на Сталин, лъжете се. Да, някога вождът на цялото комунистическо човечество е бил в състояние само с едно щракване на пръсти да смени името на някоя народност, обитаваща съветската страна, или да заповяда на друга да се изсели вкупом от родните си места, дори да се създаде нова нация. Но и днес негови последователи продължават да творят подобни „мъдрости", които, разбира се, вече не са задължителни за изпълнение. Или поне засега не са, защото не е ясно параноята на новия руски авторитарен президент Путин докъде може да се развие. Група историци в Русия предложи да бъде преименувана Чувашката република и тя да се нарича вече Волжка България. Учените се мотивираха, че това не само ще бъде исторически справедливо, а и туристически изгодно.

Обръщението е адресирано към депутатите и органите на властта. То бе предложено за обществен дебат на кръгла маса в рамките на празненствата във връзка с 20-годишнината от основаването на Чувашкия национален конгрес. Инициаторите на проекта изтъкнаха, че тази идея отдавна се е обсъждала в научните среди, но сега за пръв път излиза под формата на писмено обръщение към властите.

Авторите на идеята са историци от междурегионалния фонд „Волжка България" начело с неговия директор Генадий Тафаев. Те били подтикнати към тази стъпка заради

„плачевното състояние" на чувашката история

и език и най-вече поради „стопяването" на чувашкия народ в рамките на Руската федерация. За 8 години броят на чувашите в Руската федерация е намалял с 200 хиляди, а за последните 25 години - с 410 хиляди души. Това се дължало според учените на липсата на историческо самосъзнание на народа. Затова специалистите държали да се върнат към неговите исторически корени. Те напомниха, че още през 20-те години на миналия век местната интелигенция инициирала възстановяването на названието Чувашка автономна съветска социалистическа република България. Но тогава авторите на този проект са попаднали под ударите на сталинските репресии.

Всъщност, макар в идеята да има голяма доза и историческа справедливост, и логика, авторите на предложението пропускат един много важен факт, смятат антрополози. А това е, че докато народи като чувашите, дагестанците, татарстанците (които също са с български корени), удмуртците и други, се намират под хватката на Русия, демографският крив сред населението им и изкуственото му претопяване няма как да бъдат спрени. Самото устройство на Русия не предполага голяма свобода на различните населяващи я народи. Официалният език в цялата страна е руски и той е задължителен за всички. В днешно време младите хора предпочитат да знаят наистина няколко езика, но в Русия това са руски, английски, френски и немски. При това положение малцина са онези, които сядат да изучават и своя етнически език. Дори ако човек се порови в интернет страниците на официалните радиостанции и телевизии на малките републики в Русия, ще установи, че

те не излъчват на езика на своя народ

а на руски. При това положение крачката към пълното претопяване на съответната народност е много малка.

Учените от фонда „Волжка България" обаче не изтъкват нищо от това. Те твърдят, че е време да бъде поставена отново на дневен ред промяната на името на Чувашката република. Те смятат, че възстановяването на историческото й име, а не защитата на собствения език от попълзновенията на руския империализъм ще повиши статуса на региона, престижа на чувашите и културата им и ще укрепи националното самосъзнание на местните жители. Обръщението има и своите противници. Според някои специалисти регионалната промяна е най-вероятно да не постигне патриотическите си цели и да доведе до икономически загуби. А и много чуваши може би няма да приемат да бъдат наричани българи.

Чувашите са окупирани от предшествениците на Руската империя – казански и кримски феодали, през 1523 г. Оттогава те не знаят какво е да имат собствена независима държава. През 1925 г. комунистическите власти на Съветския съюз решават да оформят на тези територии автономна република. През 1990 г. чувашите обявяват суверинитет, но до излизане от състава на Русия така и не се стига. В момента републиката обхваща източната част на Руската равнина, в по-голямата си част на десния бряг на река Волга. Столица е град Чебоксари. В Руската федерация живеят около 1,7 млн. чуваши, но само 890 хиляди от тях живеят в Чувашия. Чувашкият език е единственият жив представител на огурските тюркски езици, към които е принадлежал и старобългарският. Основното вероизповедание в републиката е православното християнство с елементи от езически вярвания.