Консумацията на алкохол в Русия е спаднала с 43% от 2003 г. насам, сочи доклад на Световната здравна организация. СЗО отдава снижаването на редица мерки, предприети от привърженика на спорта - Владимир Путин и неговите ограничения върху продажбите на алкохол и насърчаването на здравословния начин на живот, предава БГНЕС.
"Руската Федерация отдавна се счита за една от най-пиещите се страни в света", се казва в доклада и се добавя, че алкохолът е основен принос за скока на смъртните случаи през 90-те години.
"Въпреки това, през последните години тези тенденции са обърнати", продължава докладът. Изследването показва 43-процентно понижение на консумацията на алкохол на глава от населението от 2003 до 2016 г.
Авторите заявяват, че тази тенденция е фактор за увеличаване на продължителността на живота, достигнала исторически връх през 2018 г., при 78 години за жените и 68 години за мъжете.
В началото на 90-те години продължителността на живота на мъжете е била едва 57 години. Последният съветски лидер Михаил Горбачов води антиалкохолна кампания с частична забрана, свалила потреблението от средата на 80-те до 1990 г. Но след разпадането на Съветския съюз консумацията на алкохол избухва и продължава да нараства до началото на 2000-а година.
При Путин в Русия се забранява продажбата на алкохол в магазините след 23 ч., повишава се цената на алкохола на дребно и се работи за премахване на рекламите на алкохол. По-рано данните на СЗО показаха, че руските възрастни сега пият по-малко алкохол от техните френски и немски колеги.
Москва също започна борба срещу тютюнопушенето, като миналата седмица обяви забрана дори за частни балкони. Употребата на тютюн от руснаците е спаднала с повече от една пета между 2009 г. и 2016 г., до 30%, според най-новото глобално проучване за тютюнопушене сред възрастни.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.