Чистката в МВР продължава с пълна сила. Седмици, след смяната на десетки директори на Областни дирекции, сега идва ред на главния секретар Петър Тодоров. 

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов вече е изпратил мотивирано искане до президентството, с което изисква смяна на главния секретар на МВР, с когото има различия за това как трябва да бъде координирана и осигурена работата в министерството. Това заяви премиерът Николай Денков в началото на днешното правителствено заседание. 

„Мотивите ще бъдат разяснени от министъра след заседанието на Министерския съвет, той ще ги представи. Очакваме решението на президентството. След като получим положително съгласие, както се изисква от правилника на Министерския съвет, това предложение ще бъде внесено за решение“, разясни Денков. 

Според премиера екипът в МВР трябва да работи в синхрон и съгласувано, за да успее да си свърши работата. 

След съвещание в Министерския съвет в края на миналата седмица, на което участваха представители на правителството и на службите за сигурност, министър-председателят Николай Денков заяви, че е помолил вътрешния министър Калин Стоянов да подготви доклад с искане за смяна на главния секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров. Повод за съвещанието при премиера бяха зачестилите криминални случаи в страната и убийството на Алексей Петров. 

"Наред с опазването на обществения ред, борбата с незаконния трафик на мигранти, борбата с производството и разпространението на наркотици, осигуряване на безопасността по пътищата, МВР ще поеме и редица нови задачи, които трябва да изпълни качествено и в срок", заяви Денков.

На днешното заседание Министерският съвет предстои да обсъди подготовката и провеждането на местните избори, насрочени за 29 октомври тази година. 

"Ще разпределим задачите на отговорните министерства, които са свързани с произвеждането на местните избори. Това са Министрество на вътрешните работи (МВР), Министерство на финансите (МФ), Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), Министерство на правосъдието (МП) и Министерство на електронното управление (МЕУ)", посочи още той. 

"Всяко от тези министерства поема специфични отговорности, с които трябва да се справи през следващите два месеца. И тези задачи трябва да се изпълнят съгласувано с Централната избирателна комисия (ЦИК)", каза министър-председателят.