Стартиращата компания „Neuralink“ на Илон Мъск заяви, че е получила разрешение от американските регулаторни органи да тества мозъчните си импланти върху хора.
Според „Neuralink“ разрешението от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) за първото клинично проучване при хора е "важна първа стъпка" за нейната технология, която има за цел да позволи на мозъка да взаимодейства директно с компютрите.
През март тази година FDA не разреши на „Neuralink“ да тества инвазивен интерфейс (микрочип, имплантиран в човешкия мозък, за управление на външни устройства чрез мисъл) върху хора. Искането за разрешение за такива изследвания бе направено от контролираната от Илон Мъск компания в началото на 2022 г.
Регулаторът е изброил няколко причини за отказа. Основните опасения на FDA са свързани с безопасността на литиевата батерия на устройството, възможната миграция на миниатюрните проводници на импланта към други области на мозъка и въпросите дали устройството може да бъде отстранено, без да се увреди мозъчната тъкан.
Още през ноември миналата година Илон Мъск заяви, че компанията му се подготвя за тестове на чипа върху хора и те трябва да започнат още тази пролет. В същото време той каза, че повечето от документите, необходими за одобрението на Агенцията за контрол на храните и лекарствата, вече са налице.