Помощ, косата ми пада! Когато го установим за пръв път, това обикновено е повод за паника. И за неистово търсене на шампоани, лосиони и древни бабини рецепти, които да съхранят остатъка от покритието на скалпа ни. Всъщност обаче далеч не всяко губене на коса е оплешивяване, твърдят лекарите. Според тях абсолютно нормално е на ден да губим от 50 до 100 косъма, които просто са достигнали края на растежа си. По-често това става през пролетта и есента, когато според медиците имаме т. нар. сезонен косопад.

Ако обаче искате да предпазите скалпа си отрано, има няколко хитринки, които може да приложите. Някои от тях са проверени от векове и са били известни още на дедите ни. Макар и без да знаят, че причината е в съдържащите се витамини, една от традициите повелява падането на косата да се лекува... с чесън. Да, става дума за същото миризливо растение, което успешно ни пази и от грип. Най-често практикуваният начин да спасим гъстата грива е директното втриване на скилидка чесън в корените на косата, особено на проблемите зони. Този метод обаче и има една доста неприятна страна - след подобна процедура ароматът му се просмуква в кожата на главата. Недостатъкът е, че всеки път, когато си миете косата, миризмата ще става по-остра. За сметка на това обаче перчемът ви ще бъде все така буен.

Според специалистите една от причините за падането на косата е стресът - ако можете, избягвайте го. Ако обаче той е станал неразривна част от начина ви на живот, може да компенсирате с витамини. Лекарите са единодушни, че витамините В, А, С и Е са природната аптека, която задържа косата на темето.

Витамините от група В дължат лечебните си свойства на биотина и фолиевата киселина, които се съдържат в тях. Може да ги намерим в рибата и в яйцата. Затова и някои от дедите ни са практикували маска от жълтък, комбиниран със свинска мас и газ. Недостатъкът е същият като при чесновата рецепта - трябва да свикнете, че след това познатите ще стоят на разстояние от вас поне за известно време.

За да не стигате дотам, достатъчно е да хапвате яйца по-честичко. При липсата на витамин А пък фоликулите стават податливи на унищожение, което от своя страна е причина за косопада.

Него може да откриете в млякото и зелените зеленчуци. Тараторът например е идеално средство да си набавите липсващия витамин в организма.

Хапвайки повече цитрусови плодове, можете да се сдобиете с антиоксиданта витамин С. Витамин Е пък стимулира кръвообращението на скалпа, а с увеличението на притока на кръв се увеличава и притокът на хранителни вещества. Естествено нито една от тези мерки не спасява от оплешивяване, когато то идва по наследство. В такъв случай всяка маска и лосион са повече пореден носител на надежда, отколкото източник на реален резултат. Но пък винаги може да се успокоите, че липсата на украса по темето се дължи на повишен тестостерон.

Вълшебните рецепти срещу косопад на баба Ванга

5_300_08

Приживе баба Ванга бе дала няколко съвети срещу оплешивяване, които близките й записаха. С времето обаче много медии започнаха да доизкусуряват думите й. Днес обаче ви предлагаме оригиналните й препоръки, които тя сочеше като единствените, които ще дадат отличен резултат.

1. Мийте косата си само с хума. След като приготвите сместа, я нанесете плавно по корените с подходяща четчица. После направете маска с найлон и топла кърпа, която трябва да остане върху главата в продължение на около половин час.

2. Ванга съветваше ежедневно да се втрива прясно изцеден лимонов сок в корените на косата. Това трябва да става във вид на масаж, с леки и плавни кръгови движения. Не е задължително да се прави след баня.

3. Измиване на косата с отвара от бръшлян. За тази процедура са ви необходими около 10 грама листа от билката, които трябва да врят около четвърт час в половин литър вода. След като течността изстине, я прецедете внимателно и втрийте в корените. Изчакайте да минат поне петнадесет минути, преди да изплакнете с хладка вода, за да осигурите достатъчно време за действие на полезните вещества. Изпълнявайте процедурата три-четири пъти на седмица.