Вегетарианската диета, която включва всички видове растителни и млечни храни, може да осигури на организма достатъчно вещества, от които той се нуждае - витамини, минерали, мазнини, белтъчини, въглехидрати. С подходящо вегетарианско меню може да се живее дълги години в енергичност и здраве. Пример за това е българският народ преди 1920 г. Основата на българското хранене в онези времена е било вегетарианството. Хората са се хранили най-често с плодове, зеленчуци, зърнени храни (просо, царевица, булгур, жито, ечемик, овес, ръж), бобови култури (боб, леща), краве масло и рядка консумация на мляко. Един или два пъти в годината се е консумирало месо. Разбира се, не заради традиция, а поради оскъдица.

Днес се наблюдава сериозна и устойчива тенденция, предимно при млади хора, да преминават към вегетарианско хранене. Често обаче се допускат грешки в избора, приготвянето, комбинирането и консумирането на вегетарианските храни.

Неподходящ избор

Често вегетарианците посягат към полуфабрикати и рафинирани храни, които  съдържат набухватели, стабилизатори, подобрители и консерванти. Задължително обаче трябва да се спазват два основни и полезни съвета: 1.  Винаги проверявайте съдържанието на това, което купувате; 2. При възможност купувайте екологично чисти, био или сертифицирани за качество продукти - най-добре директно от производителя.

Термична обработка

Пърженето на храни - както вегетариански, така и невегетариански, в рафинирана мазнина е изключително вредно за организма. При термична обработка на висока температура в хранителните продукти се образуват сложни несвойствени за организма структури. Тези структури не се усвояват, а се натрупват като токсини в тялото, което възпрепятства клетъчната обмяна.

Най-добре е мазнината да се добавя винаги в края на готвенето, като се използват екологично чисти студенопресовани масла и олиа. Препоръчва се зеленчуците да се приготвят на пара, а варивата предварително да се изкисват и след това да се варят без мазнина.

Комбинация на несъвместими храни

Комбинирането на млечни продукти с въглехидратна храна като ориз, картофи, зърнени и бобови храни е нездравословна за организма. Обяснението идва от начина, по който е устроен нашият организъм. Белтъчините започват да се разграждат в стомаха, а въглехидратите - в устата, като продължават разграждането си в дванадесетопръстника. Когато се смесят в едно хранене белтъчини и въглехидрати, храносмилането се затруднява. Храната остава дълго време в стомашно-чревния тракт и ферментира.

Тя полепва по стените на червата, образуват се фекални камъни и тапи, които са сред основните причини за симптоми като кашлица, хрема, разстройство, запек и последващи от тях по-сложни заболявания. Затова приемайте млечни продукти самостоятелно или в комбинация със зеленолистни зеленчуци. Въглехидратните храни (зърнени, бобови, картофи, ориз) се комбинират най-добре с кореноплодни зеленчуци като морков, червено цвекло, зеле.

Консумиране на хляб с мая

Хлебната мая представлява изкуствено създадени термофилни дрожди, които не се срещат в природата. Те не могат да бъдат разрушени нито в процеса на приготвяне, нито в процеса на консумация от слюнката и стомашните сокове в организма. Термофилните дрожди отделят отровни вещества с малка молекулярна маса, които унищожават слабо защитените и чувствителни клетки. Това води до няколко негативни ефекта в нашето тяло:

 •    потиска се образуването на добра чревна флора;

 •    развива се дисбактериоза;

 •    затормозява се образуването на витамин В12 в организма.

 В крайна сметка се получават различни анемични състояния на организма.

Рискови хранителни навици

Един от рисковите навици е консумирането на плодове по време и след хранене. Плодовете са най-лесно смилаемата храна и бързо преминават през стомашно-чревния тракт. Когато се консумират по време или след основно хранене, те ферментират и загниват в организма. Пиенето на течности по време на хранене разрежда стомашните сокове и забавя храносмилането. Преяждането и прекалената консумация на сладки храни води до натрупването на токсини и образуването на бактерии в организма.

Често комбинацията от няколко или всички най-често допускани грешки при вегетарианците води до различни липси и дистрофии в организма. При спазване на изброените по-горе основни правила за здравословно вегетарианско хранене ви очакват здраве, щастие и дълголетие.

Слави Славов