сн. Wikipedia

Наситените мазнини се превърнаха във враг номер едно за здравето на сърцето, тъй като гарантират запушване на артериите и увеличават значително риска от инфаркт. Ново изследване обаче твърди, че не всички са толкова опасни.

Оказва се, че една наситена мазнина, наречена стеаринова киселина, дори може да предпазва от сърдечно-съдови заболявания. Тя се съдържа в телешкото и свинското месо, пилето (без кожата), зехтина и млякото и е една от многото наситени мастни киселини, намиращи се в храната. За разлика от другите като лауринова, миристинова и палмитинова киселина, стеариновата няма неблагоприятен ефект върху нивата на холестерола или други рискови фактори, обвързани с развитието на сърдечни болести.

Даже напротив. Оказва се, че може да бъде полезна, т.е. червеното месо и шоколадът все пак не са чак толкова вредни, колкото сме смятали досега. Похапването на постно говеждо месо подобрява нивата на холестерола и причината е именно в стеариновата киселина, се казва в изследване, публикувано в американския "Журнал за здравословно хранене". Доброволци били подложени на диета в продължение на пет седмици.

Всеки ден участниците в изследването трябвало да похапват постно говеждо месо. След края на диетата доброволците понижили нивото на холестерола с 5%, а нивото на лошия холестерол с 4%. Резултатите били почти същите при другите участници, чиято диета включвала консумацията на риба, зеленчуци и протеини. И двете групи доброволци запазили теглото си по време на изследването.

Д-р Майкъл Ръсел - автор на проучването от Университета в Пенсилвания, твърди, че неподправеното червено месо е носител на уникално количество здравословни мазнини за разлика от надениците и шунката. Абсолютен мит е, че всички наситени мазнини са вредни за сърцето, обясняват специалистите. Храните, които са богати на стеаринова мастна киселина (като червеното месо), даже са полезни за сърцето.

"Истината е, че никой и никога не е казвал: "Хора, спрете изцяло приема на животински мазнини." Просто не трябва да се прекалява с тях", уточняват още авторите на изследването.