Съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров е поискал Делян Пеевски да бъде заличен от Регистъра на политическите партии като представляващ движението.

Заявлението е внесено миналия петък в Софийския градски съд. Хората на почетния председател Ахмед Доган са внесли таксата за разглеждането му и във вторник то е било разпределено на съдия.

Искането за заличаване на Пеевски се позовава на взетото на 27 август от Централното оперативно бюро на ДПС решение за изключването му от партията. Тогава заедно с него бяха изключени още заместник-председателите Халил Летифов, Станислав Анастасов, Искра Михайлова и Йордан Цонев, както и членовете на ЦОБ Хамид Хамид, Радослав Ревански и Ертен Анисова.

Въпреки че решението да беше преди месеци, досега хората на Доган не бяха предприели стъпки за заличаването на Пеевски. Така, макар и изключен, и до момента той продължава официално да е представляващ партията, заедно с Джевдет Чакъров. Именно заради това Пеевски можеше да регистрира партията за участие в изборите и в крайна сметка ВАС му даде марката ДПС за вота. 

Заявлението за заличаването на Пеевски е подадено дни преди да изтече едномесечният срок от взимането на решението.

"Няма никакво значение какво внасят тези отцепници. Те вече не са от ДПС след като са вече в листи на друга партия. Този случай е приключен. Казвам го ясно – това лице и хората около него не са от ДПС", каза Пеевски в сряда по повод внесеното от Чакъров искане.

Според устава на ДПС изключване от партията се налага при: "Регистриране на собствената си кандидатура, без да има решение на партията, при парламентарни и местни избори; членство в друга партия; работа в полза на други партии или независими кандидати; работа против партията при избори".

Тезата на Пеевски е, че доганистите работят срещу ДПС за предстоящите избори, защото се явяват в коалиция "Алианс за права и свободи" и следователно те "вече не са от ДПС". Решение на партиен орган за изключването им няма. Хората около Доган пък се определят като автентичното ДПС и казват, че "Пеевски открадна марката ДПС за предстоящите предсрочни парламентарни избори с помощта на ВАС". 

Кога ще се произнесе СГС?

Сега се очаква СГС да проведе заседание по искането за заличаване на Пеевски в едномесечен срок, а след него да вземе решение в рамките на две седмици. Възможно е съдът да успее да се произнесе преди изборите на 27 октомври, но не е изключено това да стане и след вота. Независимо дали ще стане преди, или след изборите, решението ще бъде обжалвано от доганистите или от Пеевски пред ВКС. Цялата сага може да продължи с месеци.

Казусът с БСП също стигна до ВКС. През юли СГС взе решение за заличаване на Корнелия Нинова заради подадената от нея оставка и определи да бъде вписан и.ф. председател Атанас Зафиров като представляващ партията.

След това близкият до вече изключената от партията бивша председателка Крум Дончев обжалва пред ВКС и така Нинова остана представляваща партията в регистъра до произнасянето на последната инстанция, което стана на 9 септември.

Какви са тезите на двете ДПС-та

Макар да беше изключен от Централното оперативно бюро на партията, Пеевски изглежда спокоен. Той твърди, че решението за изгонването му е нелегитимно и противоуставно. Хората около него казват, че заседанието не е имало нужния кворум. Според устава на ДПС, за да имат заседанията на ЦОБ кворум, на тях е нужно да присъстват поне "2/3 от списъчния състав", който е 24 души. Тоест, трябвало е да присъстват поне 16 души, за да се взимат решения.

Доганистите пък посочват, че въпросът с кворума е второстепенен и се позовават на друг член от устава на партията, който според тях дава правомощия на Доган "над колективния орган", а почетният председател е взел решение да изключи Пеевски и поддръжниците му. 

Става дума за чл.9а, който гласи:

"Член 9а
(1) Основателят и първи председател на ДПС е Почетен председател на Движение за права и свободи.
(2) Почетният председател на ДПС олицетворява и изразява непреходните ценности и стратегическите цели на партията.
(3) Почетният председател на ДПС може да свиква заседания на Централния съвет, на Централното оперативно бюро и на Централната контролна комисия."

Освен това обаче хората на Доган поставят под сериозно съмнение и това дали Пеевски въобще някога е бил член на партията. "Отношението на Делян Пеевски към ДПС като член на партията е продукт на една фалшификация", каза преди седмици евродепутатът от ДПС Икхан Кючюк, който е на страната на Доган. 

"Къде е член Пеевски? Ние досега не сме разбрали къде е член. Вероятно може някъде да се изфабрикува и да се каже, че е член от 3 или 5 години. Всички знаехме, че г-н Пеевски през годините е гражданската квота на ДПС", каза тогава той и добави, че за Чакъров се знае, че от над 20 години е член на пловдивската организация на партията.

Сега Пеевски отказа да каже дали е член на ДПС, като по повод думите на Кючюк каза: "На малки деца, отгледани от мен, няма да им отговарям".

Ако Пеевски действително не е член на някоя партийна организация, то тогава той е бил избран нелегитимно за председател на ДПС.