Все повече хора в САЩ вече не се женят много млади. Делът на хората, които са женени до 21-годишната си възраст, е намалял от около една трета през 1980 г. до едва 6 процента през 2021 г., съобщава Pew Research. 

Броят на тези, които сключват брак преди навършване на 25 г., пък се е сринал от близо две трети до 22 процента. 

„Сега трябва да си намерите истинска работа. Трябва да живеете независимо, преди да се ожените“, каза Сюзън Браун, професор по социология и директор на Центъра за семейни и демографски изследвания в държавния университет Боулинг Грийн. „Всички тези етапи изискват време за постигане и както всички знаем, много хора никога няма да ги постигнат.“ 

През 1980 г. средностатистическият американски мъж се е женел на 25 г., а средната възраст за сключване на брак при жените е била 22 г., показват данните от преброяването в САЩ. Днес средната възраст при мъжете достига 30 г., а булките са средно на 28 г. 

Сред хората на възраст от 25 до 54 години, делът на женените хора в САЩ е намалял от повече от две трети през 1990 г. до едва половината днес. Приблизително 1 възрастен на всеки 10 съжителства с партньор. Всички останали живеят сами. 

Нарастващата възраст за сключване на брак пък е само най-драматичната сред няколко демографски тенденции, които сигнализират за

отлагане на зрелостта на американците

По-големите тийнейджъри и 20-годишните „създадоха този нов етап между юношеството и младата зряла възраст“, обяснява Джефри Арнет, професор по психология в университета Кларк. Делът на младежите, работещи на пълен работен ден, до 21-годишна възраст е намалял от 64 процента през 1980 г. на 39 на сто през 2021 г. Много по-малко млади възрастни живеят и отделно от родителите си. 

За четири десетилетия делът на 25-годишните, които са станали родители, се е свил от 39% на 17%. Младите възрастни обаче се образоват по-дълго. Делът на американците с бакалавърска степен почти се е удвоил от 1980 г. насам, от 23% на 40%. 

„Стигмата, свързана с извънбрачното раждане, също е намаляла“, коментира Кристин Перчески, социолог от Северозападния университет. 

Появата на

модерния контрол на раждаемостта

през 50-те и 60-те години на миналия век – и появата на конституционно право на аборт през 1973 г., което беше отменено миналата година – позволи на милиони двойки да забавят решението си за брак. 

Американските жени сега раждат деца средно на по-ранна възраст, отколкото се женят. 

Преди десетилетия много двойки са се женили и поради икономическа целесъобразност или осъзната необходимост. Сега младите американци не планират да сключват брак, докато не срещнат сродната си душа. 

Приблизително 80% от американците все още се женят преди да навършат 40-годишна възраст. Този брой обаче продължава да намалява през годините. 


„Тийнейджърите и младите възрастни все още имат планове да се оженят“, каза Перчески. „Те обаче просто не го правят толкова млади, колкото преди, и смятат, че е важно първо да постигнат финансова независимост и да завършат образованието си.“ 

Преди 40 или 50 години много по-малко хора в САЩ са завършвали колеж, а финансовата стабилност е означавала само единият партньор да има добра работа, обикновено бъдещият съпруг. Днес, като предпоставка за брак, „много от изследванията предполагат, че двойките искат и двамата да имат добра, солидна работа“, каза Перчески. 

По стара традиция бракът бележи и първия път, когато много американци

се установяват в собствен дом

Този преход също идва по-късно в днешни дни. Делът на възрастните на възраст от 25 до 34 години, които все още живеят с родителите си, достигна исторически връх през 2020 г. В демографската група от 18 до 29 години делът на младите възрастни, живеещи с родителите си, е нараснал от 32 процента през 1980 г. до 52 процента през 2020 г., показват данните на Pew. 

Освен това в миналото младите хора с дипломи от колеж са се женели по-рядко от тези без дипломи. През последните години тази тенденция се обърна. Днес младите американци с по-ниско образование и доходи се женят по-рядко от връстниците си с по-високо образование и пари.