Глобално погледнато, пандемията от COVID непоправимо увреди авиацията и нанесе щети, които продължават да се наблюдават и днес. Това обясни комуникационният директор на летище София Росен Бъчваров. Той участва в инициативата „Училище за авиация“, която днес запозна ученици от 11 клас на 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ с дейността на летище София, рисковете на авиацията и какво е усещането да летиш. "Covid-19 почти унищожи авиационната индустрия, която спадна с над 70%.

Това доведе до освобождаване на десетки хиляди души авиационен персонал, както летищен, така и пилоти и кабинен екипаж", обясни Бъчваров.

"С възстановяването на трафика пилотите и кабинният екипаж се завръщат, макар и пак да има дефицит.

Летищата пострадаха тежко, защото хората, които бяха освободени, си намериха друга работа и сега, когато летищата търсят персонал, те работят нещо друго и нямат интерес към старите си работи", коментира още комуникационният директор на летище София. Бъчваров отбеляза, че през периода 2021 – 2022 г. на летище София не са били уволнявани хора, което е довело до финансови щети, но е позволило през 2022 г. да има отлично обслужване и добро покритие с персонал за разлика от големите летища в Европа, където миналата година имаше опашки от хора, които чакаха с часове.

"Цените на самолетните билети ще се увеличават заради Зелената сделка", пък посочи капитан Йордан Колев, цитиран от БТА. Той е професионален пилот от 1987 г. с над 22 000 летателни часа, който запозна учениците с връзката между физиката и случващото се на самолета и разказа за професията пилот. "Правителствата в развитите страни искат на определени разстояния хората да пътуват с железопътен превоз, т.нар. бързи влакове, но за тях се изискват много по-големи капиталови вложения, отколкото в гражданската авиация", обясни капитан Колев. Според него вторият пилот по време на полети в бъдеще ще отпадне, като това ще е преходният период към роботизираните самолети. Капитан Колев добави, че се правят експерименти с екогорива, но дали по-рано или по-късно те ще навлязат в гражданската авиация зависи от цената на петрола.