Българският език вече е официално признат като част от програмата за двуезичност (Seal of Biliteracy) от Илинойския борд по образованието, съобщиха от генералното ни консулство. След две години усилия, начело с директора на първото българско училище в Чикаго Боянка Иванова от "Джон Атанасов", постижението е факт. Така всяко българче може да положи изпит за владеене на родния език и да получи в дипломата си т.нар. Seal of Biliteracy, който дава предимство при кандидатстване в колеж и работа.
"В съвременния свят на глобализараната икономика и взаимоотношения, не е въможно да има успешна реалицазия със само един език, било то и английски., казва Боянка Иванова - Бъдещите работодатели и университети ще отчитат тези с повече умения, особено с малките езици като български и източно-европейските, защото много хора говорят испански, немски, френски. Америка отдавна усеща глада и чрез Seal of Biliteracy отчита именно това."
Тестът по български език ще се прилага от Института за чуждестранни студенти (ИЧС) към СУ „Св. Климент Охриски", а предложеният от българска страна вариант е бил одобрен напълно. Тестът ще проверяна четири умения на българчетата - писане, слушане с разбиране, говорене и четене на езика. За да се яви на теста, не е нужно ученикът да е ходил на българско училище, а да има добро владеене на езика и да премине успешно теста.
Децата ще полагат теста дистанционно, на компютър. Все още не е ясно колко ще струва теста. Chicago public schools (CPS), например, поема таксата за своите ученици. Това също е постижение за българската страна, защото другите чужди езици се полагат по ALTA, а техните таксти са много високи.
Боянка Иванова и генералният консул Иван Анчев приключаха успешно процедурата по Seal of Biliteracy в Илинойс
Целта на българските власти и директори на училища е още в края на настоящата учебна година (2016 - 2017) да имаме първите български ученици, получили сертификат за Seal of Biliteracy по български език.
Според генералния консул в Чикаго Иван Анчев след Илинойс, успехът в Илинойс може да бъде повторен и в други щати на територията на консулския окръг- Колорадо, Охайо, Мичигън. "Специална благодарност към г-жа Боянка Иванова - директор на училище „Джон Атанасов" и член на Управителния съвет (УС) на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ), г-жа Мария Лабова - директор на Ново българско училище в Нейпървил и член на УС на АБУЧ и г-жа Ваня Налбантова - директор на Кирилски институт за езици.", пише в прес съобщението Иван Анчев.
Илинойс е един от 20-те щата в САЩ, които имат двуезична програма за своите ученици, т.анар.Seal of Biliteracy, но не всеки училищен район все още участва в нея.
Печатът за двуезичност вече и в Атланта Българчетата в Атланта вече могат да получат т.нар. Печат за двуезичност (Seal of Biliteracy), който е доказателство за владеенето им на български език. Желаещите трябва да преминат тест и да демонстрират, че реално могат да ползват езика в различни ситуации. Новината съобщи през уикенда Патрик Уолъс от Департамента по образование в Джорджия, който посети Българското училище в Атланта. Той се срещна с родители, учители и ученици, за да разясни всички стъпки за признаване на българския език в дипломите за средно образование на учениците, обучаващи се на територията на Джорджия. Българчетата в Атланта посрещат Патрик Уолъс от Департамента по образование в Джорджия Кои училищни дистрикти в Джорджия се включват още тази година по програмата Seal of Biliteracy ще стане ясно на 1 май, обясни още Уолъс. Ако общината, в която е вашето училище, се е включила по програмата до 1 май, още в края на тази учебна година учениците могат да положат тест по български език за придобиване на Печат за двуезичност. Изпитът в Джорджия е устно телефонно интервю, а цената е $139. Българското училище в Атланта получи правото да администрира теста на територията на щата Джорджия. |