Някъде там, на 10,000 мили от Родината, в Южна Калифорния, една друга Българска пролет вече е започнала. Българската общност от Лос Анджелис, Ориндж Каунти и Сан Диего заедно отпразнува деня на Българската просвета и славянската писменост с един тридневен балкански фестивал - Balkan Fest Europa Roots. Той бе организиран и представен от читалищното общество ПЧЕЛА (абревиатура от Първо Читалище Единение Лос Анджелис).

Читалищното общество е сдружение на български семейства и техните приятели, които мнозина познават като Махалата. През последните години в Лос Анджелис и Ориндж Каунти започнаха да се появяват групи за изучаване на народни танци. Постепенно се стига до надиграване на Гергьовден и проект за национална носия, в който вземат участие изявени представители на артистичната общност.

Година по-късно групите за танци са вече няколко, а ПЧЕЛА дори прави планове за балкански фестивал като част от проект „Българска пролет". Балканският фест е тридневен с класове за народни танци, песни и музика, съпроводени от паралелни класове по грънчарство, тъкане на традиционни черги, народни инструменти, гайда, тъпан и вечерен концерт с гостуващи музиканти и приятели на неравноделните балкански ритми.

"Три дни е концепцията за народно веселие, завещана от приказките с щастлив край. Така се е празнувало било то сватба, събор или кръщене. Три дни, след които на човек му идва сърце на място и краката почват сами да рипат. Опознаваш се с нови хора, па ако сте ударили и по ракия, може и от по-дълбоко вода да сте извадили." Така говорят за идеята във Facebook групата на МАХАЛАТА самите организатори.

На поканата на фестивала се отзовават хореографи и музиканти от различни краища: Портланд, Сан Диего, Лос Анджелис, дори и от Пловдив. Специални гости в първия ден са Даниела Иванова-Найберг, хореограф и етнолог, която всички от българската общност  в Портланд и Сиатъл добре познават. Гост бяха също Илияна Божанова и акордеонистът Тодор Янков, дошли от България на поредната си обиколка в щатите, а също музикантите от оркестър "Мезе" на изявения български пианист Милен Киров. Всичко това придава един завършен вид на българския характер от първия ден на проявата. Представете си, че сте сред това множество от весели хора - мъже с бели ризи и червени пояси, жени с венци и народни носии... Денят започва на мегданско хоро, на което всеки може да се хване. След малко и децата са там, хванали се на танците, и всички пеят „Калино, Калинче, Калино, моме хубава..."

Успоредно с това тече и подготовката на храната, в която участват всички. Мъжете въртят чевермето, други са  в ролята на виночерпци, а жените подготвят останалото в кухнята. Всичко това се случва едновременно. Представете си, че сте на едно народно веселие насред Етъра, макар и да е в Сан Диего. Вечерта завършва с празничен концерт и песни край огъня на сладки приказки и печени картофи. Това всичко е Балканският фест, някъде в Южна Калифорния, където българи от Лос Анджелис, Ориндж Каунти и Сан Диего празнуваха заедно 24 май.

24 май става и празник на Калифорния

 8_300_01

Тази година имаше и един друг много важен повод празникът на Българската просвета и славянската писменост да бъде отбелязан по-тържествено от всеки друг път. Администрацията на Калифорния е на път официално да обяви 24 май за ден на славянското наследство и това ще се превърне в официален празник за Калифорния.

За усилията от българска страна и лобиране в тази посока общността дава кредит на българския адвокат в Сакраменто Огнян Гаврилов. Няма как да се отмине и ролята на българското консулство в лицето на генералния консул на Република България Марин Димитров и консул Вера Шатилова, които бяха подкрепата на всички български инициативи в Лос Анджелис, а също и в основата на много от създадените връзки и сътрудничеството в българската общност.

Ивайло Енчев