Български съкровища ще гостуват в природонаучния музей „Фийлд“ в Чикаго в рамките на изложбата „Първите владетели на Европа“, която ще представи културни ценности от 11 държави от Стария континент, съхранявани в 26 музея.
Експозицията ще бъде открита на 31 март, съобщиха в страницата си във Facebook от Българо-американската културна асоциация.
Изложбата има за цел да разкрие пред американската публика как хората са придобили власт и влияние чрез натрупване на богатство и контролиране на търговията, технологиите, ритуалите и войната. Държавите, сред които и България, които представят своето културно наследство са Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Унгария, Косово, Черна гора, Република Северна Македония, Румъния, Сърбия и Словения.
България ще бъде представена с 32 експоната
запазили духа на народите, населяващи земите ни в ранните епохи на развитие на цивилизациите, съхранявани в Националния исторически музей, Регионалния исторически музей в Русе и Регионалния исторически музей във Варна.
Основен акцент в изложбата в Чикаго са уникалните български артефакти – Боровското съкровище от първата половина на IV в. пр. н. е. и находките от могилния гроб на тракийски аристократ от Голямата могила до с. Златиница, датиран към средата на IV в. пр. н. е., включващи уникален златен венец с апликации, пръстен-печат, наколенник и два ритона от сребро; златен наушник от първата половина на III в. пр. н. е., открит край Синеморец, с изображението на древногръцката богиня на победата Нике. Към тези артефакти пред чикагската публика ще бъдат представени и част от находките от най-старото обработено злато в света, открито във Варненския халколитен некропол и датирано в периода между 4600 и 4200 г. пр. н. е.
В миналогодишното издание на изложбата от Родината беше изпратена по-голямата част от съкровището от могилата Маломирово-Златиница в Южна България, включително златен венец, златен пръстен, наколенник и ритон. Отвъд Океана замина и Боровското съкровище, което е изложено в НИМ, но е собственост на музея в Русе.