Българките получават средно с 12 стотинки по-малко за всеки лев, спечелен от колегите си мъже, за една и съща работа. Европейската комисия публикува статистиката във вторник - Деня за равно заплащане.

През 2023 г. денят се пада на 15 ноември - тъй като дотогава средната европейка трябва да работи (в допълнение към приходите си през миналата година), за да спечели това, което средният мъж е спечелил през цялата предходна година, пише "Дневник", алаизирайки данните.

Mакар положението да е малко по-добро от средното за Европа, България е по-скоро сред европейските държави, в които разликата в заплащането между мъжете и жените е значителна. По данни на Евростат тази разлика е 12.2% - намаление с 0.5% спрямо 2020 г.

Като цяло

в ЕС жените получават средно 13% по-ниско заплащане от мъжете,

които вършат същата работа, въпреки че равното заплащане е част от законодателството на ЕС, съобщи Европейската комисия във вторник.

За сравнение - в Белгия и Италия тя е едва 5%, а в Естония - над 20%.

Като цяло в Източна Европа мъжете и жените получават по-близки по размер възнаграждения в сравнение със Западна Европа. Така според Евростат в Румъния разликата е само 3.6%, в Словения - 3.8%, в Полша - 4.5%. Но в Унгария разликата е над 17%, а в Австрия - почти 19%.

Според европейската статистическа агенция единствената европейска държава, в която мъжете и жените практически получават едни и същи възнаграждения за една и съща работа при равни или сравними други условия, е Люксембург.

В изявление на Комисията се казва, че напредъкът в премахването на разликата в заплащането на жените и мъжете е в застой тази година и е бавен през годините.

За да помогне за справяне с проблема, комисията издаде Директива за прозрачност на заплащането, която влезе в сила в началото на юни, но държавите членки имат още 2 години да я вградят в националното законодателство.

Директивата, закон на ЕС, определя рамка за това как да се прилага идеята за "работа с еднаква стойност" и критерии за сравнение, които включват умения, усилия, отговорност и условия на труд.

Директивата има за цел да помогне на работниците да идентифицират дискриминацията при заплащане и да я оспорват.