Нургюл Салимова излиза в решителната битка с рускинята Александра Горячкина за спечелването на световната купа по шахмат.

Двете се впускат в тайбрек, след като в редовните две партии от финала помежду си направиха две ремита.

20-годишното момиче от Крепча и рускинята Александра Горячкина постигнаха трето поредно реми, след като българката изпусна възможност да спечели с белите фигури в първата тайбрек партия от 25 минути.

Нашето момиче имаше огромно предимство, но изтичащият часовник и няколко рискови хода я лишиха от победата. Сега двете ще играят втората партия, като Салимова ще е с черните фигури.

Ако отново не се определи победителка, те влизат в дуел от две партии по 10 минути, отново с по 10 секунди на ход.

При евентуално ново равенство шампионката ще бъде определена с блиц партии. Точно с такива Салимова успя да стигне финала след триумф над украинката Ана Мазичук.

Шампионката в Световната купа по шахмат ще спечели 50 хиляди долара. Двете момичета вече се класираха за турнира на претендентките през 2024-а. В него ще участват общо осем шахматистки, като победителката ще играе за световната титла с актуалната шампионка Дзю Уъндзюн от Китай.