Българка е в основата на създаването на обещаващо противораково лечение. То поставя началото на нова ера в третирането на раковите заболявания. Откриването на новото лекарство за лечение на остра миелоидна левкемия бе обявено в средата на май от учени в Кеймбридж. Лекарството е първото по вида си противораково лечение, което действа върху РНК модифициращ ензим, и също така е първото лечение, разработено в резултат на генетичен CRISPR/Cas9 скрийнинг. Откритието е представено в престижния научен журнал Nature. Острата миелоидна левкемия е агресивен рак на кръвта, който засяга хора от всички възрасти, включително и деца. Заболяването се развива в костния мозък, където раковите стволови клетки растат по-бързо от нормалните кръвни стволови клетки и причиняват животозастрашаващи инфекции и кръвоизливи. Обичайно се лекува с агресивна химиотерапия, непроменена от десетилетия, и само един от трима души оцеляват от заболяването. Лекарството действа само на раковите стволови клетки, които са отговорни за устойчивост към терапия и за възвръщането на тумора. Учените не наблюдават никакъв ефект върху нормалните здрави стволови клетки. „Много съм щастлива, че съм част от това проучване, което поставя основите на

нов път за лечение

 

на онкологични заболявания, и за ползите, които може да донесе за пациенти с остра миелоидна левкемия и техните семейства“, коментира д-р Елиза Янкова, която е водещ автор на откритието, цитирана от economy.bg.

„Това е нова ера в лечението на раковите заболявания“, категоричен е и проф. Тони Кузаридис, ко-старши автор, ръководител на научен екип в Gurdon Institute, Кеймбридж, и директор на Milner Therapeutics Institute, Кеймбридж. Елиза Янкова е родена в Попово. През 2011-а се премества в Англия, където получава бакалавърска степен по биомедицински науки в Брадфордския университет. През 2014 г. записва докторантура с фокус върху ролята на бактерията, причиняваща акне, в развитието на рак на простатата. През 2018-а се присъединява към екипа на д-р Косуке Юса в Института Sanger, където работи върху индуцирани плурипотентни стволови клетки, диференциация до бета-клетки, произвеждащи инсулин, и CRISPR/Cas9 скрийнинг. През 2019 г. започва работа в екипа на д-р Костас Тзелепис първо в Института Sanger, а след това в Кеймбриджкия университет, като главният й фокус е възможността за използване на РНК модифициращи ензими за терапия при различни ракови заболявания.