Българка стана част от изследователски екипи, които проучват как социалната изолация се отразява на речниковия запас на децата. „Ако изолацията продължи прекалено дълго, това няма как да не се отрази на техните възприятия и дори говор“, споделя Михаела Барокова, която е докторант по психология на развитието в „Boston University“. „Изследвания до момента показват, че през втората и третата година от живота на децата те научават средно 30 до 50 думи на ден. Тези изследвания са правени с деца, тествани в обичайното им ежедневие, което е свързано с прекараното време с родителите, ходене на ясла и детска градина. Но с въвеждането на мерките това ежедневие много се е променило и то ще има отражение върху речниковия запас на децата“, каза Михаела Барокова пред Bulgaria ON AIR. Тя и нейните колеги в програмата се опитват да са в помощ на родителите в тази ситуация. Това, което им дават като съвет, е да говорят с децата си, да им четат книжки, за да подпомогнат тяхното езиково развитие. Българката съветва майките и бащите и да избират игри, които изискват даване и чакане на ред. Освен това според нея с малчуганите

трябва да се говори за ситуацията

около световната пандемия. „Не трябва да подценяваме интуицията, че нещо се случва. Децата забелязват родителите, виждат разлика в поведението им. Важно е да се говори с тях на такива теми. СЗО преди няколко дни публикува детска книжка на тема „коронавирус“, която да помогне на родителите да комуникират с най-малките членове на обществото. В този формат родителите могат да разкажат на децата си по начин, по който е разбираем за тях“, допълни Барокова. Българката е категорична, че играта с връстниците е много важна част от ежедневието на децата. Тя смята, че въз основа на тяхното изследването и анализ на данните, ще могат да разберат какъв ще е ефектът върху това, че сега децата са с родителите си, а обикновено това време го прекарват навън. „Смятам, че на първо място трябва да се мисли за безопасността на децата и техните семейства. Това трябва да е водещ мотив дали да се отворят яслите и детските градини. Бих искала да кажа на родителите, че е много важно как те организират ежедневието на децата си и как качествено да подпомогнат тяхното развитие вкъщи“, каза още възпитаничката на „Boston University“.  


Мистериозно заболяване поваля малчугани в САЩ

Мистериозно заболяване сред децата поставя лекарите в Европа и в САЩ пред истинска загадка. То се характеризира със странни симптоми и много тежко протичане. Някои от децата са дали положителни проби за коронавирус. Симптомите са почти еднакви: силно зачервен език, разширена коронарна артерия, температура, а понякога и обриви по кожата. Най-новите случаи бяха регистрирани в една болница в Ню Йорк. През последните седмици там са били лекувани 25 деца, някои от които са били в критично състояние. Според медиците заболяването има връзка с Ковид-19. За деца със същите симптоми преди това бе съобщено и от здравната служба на Великобритания. Много от тях, но не всички, били с позитивен тест за инфекция с коронавирус. Испания също регистрира десетки подобни случаи. Отделни случаи се срещали също в Германия, Швейцария и Италия. За разлика от възрастните пациенти, при въпросните деца белите дробове не били засегнати. Някои лекари предполагат, че става дума за „мултисистемен възпалителен синдром". Д-р Джеймс Шнайдър, ръководител на детското интензивно отделение в Педиатричната болница на Лонг Айлънд, казва, че някои от тези мистериозни заболявания много приличали на известния „синдром на Кавазаки“, който се проявява най-вече у малки деца и също се отличава с възпаления на кръвоносните съдове, висока температура, а често и с обриви по кожата. И д-р Славина Манева от Мадрид споделя пред Deutsche Welle, че в Испания през последните седмици са регистрирани десетки случаи на деца с атипични симптоми като гастроентерит, обриви, синдром на токсичен шок и синдром на Кавазаки.