На американските Вирджински острови живеят неколцина българи. Териториите, които островите включватq са Сейнт Крой, Сейнт Томас и Сейнт Джон. Руменка Чапкънова, родом от София, разказва, че е била единствената ни сънародничка на Сейнт Крой, заминала там с работна виза преди 11 години. Тя е получила възможност да работи като учител и е преподавала в местната гимназия. За цялото това време там е срещнала само още две българки. За едната допълва, че е била много богата контеса, починала преди пет години.
Сега Руменка е на кръстопът, понеже не може да се върне в дома си заради урагана от пета степен Мария, който удари района на 19 септември. Като по чудо на Вирджинските няма жертви, но инфраструктурата и комуникациите са сериозно засегнати и възстановяването продължава и в момента. Макар и да живеят на американска територия, много от жителите там казват, че не получават нужната помощ от Вашингтон, за да преодолеят последиците от бедствието.
Руменка се е намирала в България по време на бурята, но е планирала да се прибере в Сейнт Крой по това време. „Къщата, в която живях, не е напълно унищожена, но аз не виждам как мога да се върна там. Има големи разрушения, пътищата са негодни за пътуване, а аз нямам и кола, на много места няма ток. В много добра физическа форма съм въпреки възрастта си, но възстановяването ще продължи с месеци, най-рано до януари другата година. Затова прецених, че е по добре да се преместя.
В момента Руменка е все още в България, но планира да се премести в Маями. Преди да реши накъде да поеме, тя е отправила апел към фейсбук групата на българите във Флорида. Получила е помощ и покана от българи да отиде в Тампа. Руменка обяснява, че е избрала Маями, където ще може да поднови личните си документи и сертификата си за преподаване. Въпреки че вече е пенсионер и може да разчита на пенсия от американското правителство, Руменка казва, че не иска да се предава и иска да свърши още много неща. Надява се да има повече време за рисуване - талант, който е открила на острова - дори вече е имала една изложба на острова.
„Мъчно ми е за близките ми хора от Сейнт Крой. Някои от тях са страдали 3 седмици, нямали са ток и телефон, докато получат някаква помощ", разказва Руменка. „Мъчно ми е и за моите ученици, те вече започнаха учебната година. Нашата гимназия остана единственото училище в Сейнт Крой, другите бяха пригодени за временни приюти за останалите без подслон. Знам, че скоро и те ще започнат дейност, но имам чувството, че подобренията стават бавно, допълва с тъга тя. И добавя, че макар Сейнт Крой да не прилича много на континенталните Щати, е много красиво място с много смели жители. „Преди Мария Джо Байдън, вицепрезидентът на президента Обама, идваше редовно на почивка там", отбелязва Руменка.
Според последни данни от агенцията за справяне с бедствията (FEMA) към 18 октомври в Сейнт Крой са възстановени 95% от пътищата и едва 17% от електричеството, както и едва 40% от мобилните комуникации. Все още е в сила вечерен час от 8 ч. вечерта до 5 ч. сутринта. Подобна е и картината на островите Сейнт Джон и Сейнт Томас.