Тук е в стихията си и се чувства в безопасност – в самолетната кабина
Дриимлайнер е най-успешната машина на „Боинг". Пуснат е на пазара през 2011 г. и е познат още като „Боинг 787". Той има няколко модела и в Щатите се ползва главно от „Юнайтед еърлайнс". Това е първият самолет, чийто корпус се прави от композитни материали, идващи от различни контрактори.
В една от тези контракторски фирми работи 27- годишната ни сънародничка Виляна Калинкова. Нейната компания „Юнайтед текнолоджис аероспейс систем" е всъщност един от най-големите доставчици на части и различни системи за самолети. Освен за „Боинг" там се произвеждат материали за „Еърбъс" и за военни летателни машини. Според изчисленията на компанията всяка секунда някъде по света излита самолет, на който има оборудване, произведено от техен екип.
Виляна е в „Юнайтед текнободжис..." от близо три години и е инженер по проекти в отдела за контрол на въздушните системи. Базирана е в един от кампусите в Кънектикът. Започнала е работа там след продължително подаване на документи на различни места. „Никак не беше лесно. След като завърших университета „Стони Брук", кандидатствах на много места. За тази позиция ме насърчи приятелят ми. Когато ми се обадиха, не знаех през колко много интервюта ще мина, но всичко приключи успешно", спомня си нашето момиче.
В момента Виляна работи по проект за нова система за безопасност в пътнически самолети, която изпомпва азот в зоните, където частите на самолета се нагорещяват много. Целта е да се измести кислородът, който може да се запали, и така се предотвратява пожар. „Не е никаква сложна физика, но не е напълно използвана в пътническите самолети, разкрива българката. - Сега обаче тази система започнаха да я искат от различни производители в авиобизнеса." Компотентът би трябвало да бъде вграден в новите самолетни модели в близко бъдеще. По отношение на военните машини Виляна отново е натоварена с разработването на охладителни системи и такива за сигурност и за въздушното налагане, като един от проектите й е строго секретен.
Виляна споделя, че работата й е много динамична и разнообразна и въпреки дългите часове работа е доволна от позицията си, защото научава нови неща и всеки ден се среща с различни хора. „Само в моя кампус работят над четири хиляди души, обяснява тя. - Не всички са инженери. Наистина е много интересно и често трябва са се свързвам с колеги от други места, примерно в Сиатъл или дори в Англия. Понякога се работи повече от стандартните 40 часа на седмица, защото заводът долу, където се правят частите за самолетите, е отворен 24 часа и ако нещо трябва са се провери, трябва да си на линия."
„Юнайтед текнолоджис..." са избрали именно нашето момиче за свое представително лице в туитър. Слънчевият й характер в съчетание с професионализма, който тя излъчва, явно веднага са направили впечатление във фирмата и оттам са побързали да я снимат за официалната снимка на профила на компанията.
Освен всекидневните задачи Виляна непрекъснато включва в графика си участия в конференции и семинари, чрез които да добива нови знания и умения. Тя е и в борда на организацията „Янг пръфешънъл" към фирмата, в която работи, където помага за провеждането на обучителни лекции за начинаещите в бранша. Приятелят на Виляна, който не е българин, работи в същата фирма, но в друг кампус. Той е инженер на части за двигатели. Освен това има и лиценз за управление на малки самолети. Вкъщи двамата понякога си говорят за инженерни изчисления, но не оставят работата да иззема цялото им свободно време.
„Аз се чувствам напълно в безопасност, когато летя", казва Виляна. Тя заявява, че в самолетостроенето безопасността на пътниците е винаги приоритет номер едно. „В самолетите има достатъчно системи за контрол и всичко е така направено, че да има по няколко механизма за така наречения back-up", обяснява тя. Съвсем наскоро Виляна е започнала обучението си в магистърска програма по бизнес администрация. Споделя, че много обича Лонг Айлънд и Ню Йорк, където се е установила с родителите си, след като те емигрират в Щатите заедно с нея и другата им дъщеря през 2000 г. Майката на Виляна - Яна Калинкова, е директор на българското училище „Млади български гласове" в Ню Йорк. Виляна, макар да се е преместила в Кънектикът, успява да участва винаги в тържествата за големите български празници и казва, че няма търпение отново да бъде сред лазарките (разговорът с нея е правен преди самия празник - б.а.), които ще се разходят по една от ню йоркските улици, превърната в българска чаршия.
Другото, което Виляна обича да прави в свободното си време, е да посещава йога. Казва, че тези упражнения й помагат да се чувства пълна с енергия. Обича да практикува и други спортове, както и да рисува картини, които често подарява на свои приятели.