Европа е континентът с най-високата консумация на алкохол на глава от населението в света. 8 от първите 10 страни с най-много пиячи на глава от населението се намират на Стария континент, а пет от държавите са в Източна Европа.
България се нарежда на 9-то място с 11,18 литра на глава от населението годишно. Преди Родината е Франция с 11,44 л, а на 10-то място е Словения с 11,05 л.
Това сочат данни, събрани от Централното разузнавателно управление (ЦРУ) през 2019 г., които анализират средните литри чист алкохол, изпити от всеки човек в 189 страни.
Въпреки тенденцията обаче водач в класацията не е европейска страна. ЦРУ изчислява, че островите Кук - група в южната част на Тихия океан - оглавяват списъка, като средният жител там консумира около 13 литра чист алкохол годишно. Това е повече от 100 чаши вино.
Около половината възрастни на островите Кук над 18 години пият алкохол, като някои от тях приемат до 10 напитки за една вечер навън.
Островите Кук са самоуправляваща се държава в южната част на Тихия океан, на близо 2400 мили от Нова Зеландия, която се състои от 15 острова. Цялата страна има около 17 500 жители, а икономиката й е съсредоточена около туризма.
Данните на ЦРУ сочат, че повече от половината алкохол, който пият жителите на остров Кук, е от спиртни напитки, като водка, уиски, джин и ром.
Употребата на алкохол там е по-често срещана при мъжете, които съставляват около 57 процента, спрямо жените, които представляват 37 процента.
Три от останалите страни в челната петица са в Източна Европа,
родината на водката, която има едни от най-високите нива на алкохолизъм. Повече от един на всеки 10 мъже в Латвия и Литва например са зависими от алкохола. Австрия, където законната възраст за пиене е 16 и затваря челната петица, също има силна "бирена култура".
Великобритания стигна до топ 25, класирайки се на 24то място от 189 страни, докато САЩ са на 35-о място.
В САЩ 213 милиона души на възраст 18 и повече години са съобщили, че са пили алкохол в някакъв момент от живота си, според Националното проучване за употребата на наркотици и здравето от 2021 г. (NSDUH). Около една четвърт от мъжете и една пета от жените съобщават за препиване през последния месец.
САЩ обаче се класират по-ниско в класацията от Обединеното кралство поради по-висока възраст за пиене. Докато американците трябва да чакат до 21-годишна възраст, за да пият законно, британците могат да го направят още на 18.
В дъното на списъка на ЦРУ са държавите с 0 литра годишно. Това са Бангладеш, Кувейт, Мавритания, Саудитска Арабия и Сомалия.
В Бангладеш консумацията или продажбата на алкохол беше забранена по време на публикуването на данните от ЦРУ поради религиозни причини. Миналата година обаче страната разхлаби законите си. Алкохолът обаче все още остава строго забранен в Кувейт, Мавритания, Саудитска Арабия и Сомалия.
Данните са събрани като част от World Factbook на ЦРУ, референтна база данни, която предоставя подробна демографска информация за 266 държави.
Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че 2,3 милиарда души по света се считат за „настоящи пиячи“, което означава, че пият алкохол редовно. Това е близо 30 процента от населението на света.