Момент от откриването на библиотеката в Хюстън
След Чикаго и Торонто българите в Хюстън също имат място, където да четат на родния език. От два месеца там функционира българска библиотека, създадена по идея на фондация „Елин Пелин" и изградена от доброволци. В момента тя разполага с хиляда книги, като фондът й се увеличава непрекъснато. „Свекърва ми Михаела, която пое това начинание, първоначално събра над 200 различни четива още миналата година, като отиде в България и приемаше дарения", каза Гергана Аракчиева, председател на „Елин Пелин". „Благодарни сме, че ги пренесохме с помощта на един бизнесмен тук в Хюстън", допълни тя.
Пак през миналата година цялата наша общност в тексаския град беше развълнувана и от пристигането на друг колет с книги и снимки, изпратен от българи от Видин. Негов подател беше детска градина „Арабела". Учители, родители и деца бяха сложили в кутията не само книги, но и снимки, и детски рисунки, както и специално писмо от директорката. Те са били мотивирани за този жест от кампанията на БНТ и БНР „Прозорец към родината", чието мото беше всяко българско дете по света да може да чете на родния език. „Получихме както нови, така и стари издания от 70-те, всички тук разглеждахме с любопитство съкровищата, които бяха скрити в колета", спомня си Гергана. „Беше незабравим момент, който ни свърза завинаги", прибави тя.
Библиотеката е мечта на Гергана още от създаването на фондацията, която администрира българското училище със същото име. Затова замисълът за нея е бил записан в мисията на организацията с идеална цел още от ден първи. Сега книгите са подредени в една от стаите на училище „Елин Пелин". Преди това мястото е трябвало да бъде ремонтирано. Сградата е собственост на друга фондация с подобна дейност, която е нямала нужните средства да освежи помещението. Гергана обясни, че ремонтът е бил направен от доброволци. Мебелите също са били подарени от родолюбиви сънародници. За официалното откриване пък няколко семейства предоставили лични картини на художничката от Ню Мексико Даниела Овчарова, които били подредени в импровизирана изложба.
Идеята е мястото да се ползва редовно от родители и деца, които чакат малчуганите, записани на училище. Освен това амбицията на Гергана е в библиотеката да се организират и други културни прояви като литературни четения, изложби, срещи с автори или музикални рецитали. Гергана казва, че познава поне четирима български художници и поне трима цигулари, които биха били интересни на публиката. Друга възможност е в библиотеката да се прожектират филми, тъй като има изградена видеостена. Вече има дарени няколко филма от поредица за нашата история.
Личната мечта на Гергана е създаването на литературен клуб, в който участниците да прочетат една книга и после да я обсъждат. „Аз лично като страстен читател се чувствам самотна, като няма с кого да споделя прочетеното, мисля, че и други наши сънародници се чувстват по този начин", сподели българката. „Засега обаче нямаме достатъчно бройки книги с едно и също заглавие, но се надявам в бъдеще това да се промени", допълни тя.
Работното време на библиотеката в летните месеци е ограничено, защото и тук се разчита на доброволци. В последния месец тя е отворена във вторник, петък и събота за няколко часа. „Когато започне новата учебна година, ще има повече часове, в които хората да могат да дойдат", каза Гергана. „Тепърва ще се създаде и точен график на доброволците", прибави тя.