Ако сте българин и искате да получите жителство в Канада под предтекст, че сте бежанец, това вече няма да става. Канадското правителство прокара закон, който създава списък от „безопасни" демократични държави, за които се смята, че искането за убежище е неоснователно. В този списък попадат всички страни - членки на Европейския съюз, сред които е и България. Исковете на хора от тези държави ще бъдат разглеждани бързо, а решенията няма да имат право на обжалване пред апелативен съд, нито ще могат да прилагат молби с хуманитарни и социални основания.
Наблюдатели смятат, че промените в закона са крачка към дългоочакваното решение за въвеждането на безвизов режим за пътуване в Канада за граждани на някои държави от ЕС, сред които България и Румъния.
Дълго оспорваните промени в имиграционната система (Bill C-31) затягат условията за имиграция и пребиваване в страната на хора, търсещи убежище в Канада. Този закон реформира системата за предоставяне на убежище, добавя мерки за справяне с трафика на хора и изисква включване на биометрични данни при получаване на документи за постоянно пребиваване, студенстки визи и разрешение за работа.
Някои мерки от закона влизат в сила незабавно, а други - по-късно тази година на дата.
Целта е да се предотвратят злоупотреби от хора, които идват от страни, които обикновено се считат за безопасни. Претенциите на ищците ще се обработват по-бързо. Това ще гарантира, че хората в нужда ще получат по-бърза защита, докато тези с неоснователни претенции се изпращат бързо у дома чрез ускорена процедура.
Изслушванията и решенията по тези искове се очаква да се състоят не по-късно от 30 - 45 дни от подаването на иска. А депортациите - не по късно от 12 месеца след получаването на отказ.
Новият закон включва и пилотна програма за подпомагане на доброволното връщане и реинтеграция обратно на бежанците в тяхната родина. Първоначално участниците ще получават помощ за планирането на тяхното завръщане - консултации за резервирането на обратен самолетен билет, съвети за разработване на индивидуален план, който да им помогне да се реинтегрират в обществото на родната си страна. След като се върнат в родината си, участниците ще могат да получат и финансова подкрепа от местен офис, който е свързан с Международната организация по миграция. Максимална сума от 2000 канадски долара ще подпомага реинтеграцията на хората и ще може да бъде използвана за стартиране на малък бизнес или получаване на образование.
Във връзка с промените в закона се очаква масово депортиране на роми в Европа, които са се опитали да потърсят политическо убежище в Канада.
Междувременно ново проучване по повод националния празник на страната показва, че почти три четвърти от канадците не искат властите да увеличават броя на новите имигранти.
Още по темата ще ви предложим в следващите издания на BG VOICE.