Владислав Христов стана първият българин, носител на наградата „Haiku Hike“, организирана от Университета в Аризона и Културния център на град Тусон. В конкурса са участвали 1056 хайку на 692-ма поети от 29 държави. Третото издание на конкурса беше на тема „Метаморфози“, а отличените двайсет текста ще бъдат поставени на билбордове в централната част на Тусон. Награденото хайку на Владислав Христов:
бежански лагер сутрешният дъжд се превръща в светена вода
„Идеята на този конкурс е да привлече повече автори на хайку, които да пишат за нещата, които ги заобикалят. Хайку отразява действителността ни и нашите най-наболели проблеми, а този конкурс в третото си издание може да се похвали с рекордно участие. Темата на конкурса „Метаморфози“ е нещо, което ни предизвиква да се замислим дали това, което виждаме, е всъщност това, което ни се случва. В съвременния свят сме заобиколени от много, най-общо казано, манипулации и ако не се замислим какво виждаме, няма да разберем какво всъщност е това. Така, че с хайку, като една кратка литературна форма, можем да отсеем и да филтрираме, в три реда, нашето виждане за заобикалящата ни реалност. Моето тристишие за този конкурс е свързано именно с проблемите на света и онова, което се случва - войната, бежанската вълна. Тези страдащи хора по някакъв начин ни дават сигнал, че в един следващ момент ние можем да бъдем в тяхната ситуация. Това е знак за цялото човечество, че е необходимо да бъдем по-мислещи и повече да си помагаме“, разказва Владислав Христов пред Българското национално радио.
Хайку поетът е и сред шестимата отличени българи на Международния хайку конкурс „Golden Haiku“. В тазгодишното, девето издание, са взели участие над 2900 поети от 71 държави. Останалите отличени наши сънародници са Цецка Илиева, Радостина Драгостинова, Кристина Тодорова, Радка Миндова и Ангел Дюлгеров. Конкурсът „Golden Haiku“ тази година беше на тема „Рестартиране и повторен разцвет“. И тук избраните текстове ще бъдат изложени на билбордове на някои от най-емблематичните улици на Вашингтон от март до началото на май. „В Америка, като цяло
поезията минава отвъд границите само на словото
Тя има и своята сериозна социална функция, която в Европа е по-скоро изгубена, защото тук всеки пише някакви стихове, публикува ги често в социалните мрежи и чака някакви лайкове. Липсва по-солидна основа, за по-голямо послание. Докато в развиващия се свят се търси личния контакт с читателя, търси се посланието отвъд само личната история. Но хайку затова е ценно, защото е поезия, която събира различни хора от цял свят. Тръгва от Япония и към момента има стотици хора, които пишат хайку. Те са част от големи групи във Facebook, където активно комуникират. Те са съпричастни към всичко, което се случва. Хайку е едно островче на човешкото в поезията“, споделя още Владислав Христов. Интересът му към този литературен жанр, който съпътства традиционната японска лирическа поезия, започва още преди 20 години. Според него в последните няколко години хайку се превръща и в посланик на българската култура по света. За миналата година шестима български автори са част от класацията Топ 100 за най-креативен хайку автор в Европа „Haiku Euro Top 100“. Това е и знак, че ние се отваряме към света, поезията не става все по-камерна. Тя е камерен жанр, но има способността за бърза комуникация с читателя. В момента Владислав Христов подготвя своя книга с хайку на български и английски език. Предстои и представяне на книгата му с кратки прози „Мопсът на Вазов“ в Пловдив и София. Преди година той стана носител и на хайку наградата „Basho-an“. Организатор на конкурса е Музеят на Башо в Токио - място, посветено на майстора и смятан за основоположник на този жанр Мацуо Башо.
тих ветрец поклаща се лешников цвят нашия свят още го има
„Башо е най-големият майстор и един от любимите ми“, каза тогава Владислав Христов пред „Свободна Европа“. Според него хайку може да отключи различни врати за читателите. „Хайку има много входове, затова е толкова популярна поезия в момента“.