Пълна забрана за пушенето на закрито готви новият здравен министър д-р Стефан Константинов. Той се закани, че за разлика от предшествениците си, които също имаха подобни идеи, този път мярката ще влезе в сила и ще се спазва. Във вторник Константинов внесе проект за поправки в Закона за здравето, според които тютюнопушенето се забранява от 1 юни 2012 г. във всички обществени места като барове, ресторанти, кафенета и кръчми. Това е втори опит за въвеждане на подобно ограничение, след като през миналото лято ресторантьорският бизнес поиска отлагане на мярката с една година, за да се подготви и да не претърпи отлив на клиенти. Министърът се аргументира с наставленията на Европейския съюз, откъдето поискаха всички държави членки да въведат подобна забрана, макар това да бе препоръчително, а не задължително изискване. Според Константинов пълната забрана ще накара хората да пушат по-малко, а оттам ще намалеят и заболяванията, които се свързват с употребата на цигари - инфаркти, рак на белия дроб и други тумори.
В момента в България действа смесен режим. В големите обществени сгради има обособени места за пушене, а в заведенията зоните за пушачи и непушачи са разделени с плътна преграда. По-малките - до 50 кв.м, избират дали да пускат пушачи, но достъпът за лица под 18 години да е забранен или пък да го посещават и непълнолетни, но вътре да не се дими. Табела на входа трябва ясно да казва кой режим важи. На практика в повечето заведения това не се спазва. Пушенето е повсеместно и няма никакви табели. А ако има и места за непушачи, те са най-неприветливите.
Непушачите са натикани в тъмната неприветлива част от локала
Внесеното сега предложение трябва първо да се одобри от кабинета, а след това за него да гласуват и депутатите. Отсега обаче се очаква и с поправките законът пак да има своите вратички. Балконите например са част от сграда, тоест пушенето и там би трябвало да е забранено. Цигарите ще са табу и по пероните на гарите, на площадки за игра и дворовете на детските градини. Опозицията на министъра - собствениците на заведения, пък твърди, че вече са инвестирали десетки хиляди левове, за да обособят зона за пушачи, както и мощна инсталация, която да изсмуква дима. А сега ще трябва да зачеркнат тия разходи, защото съоръженията ще са излишни.
Едни от големите нарушители на ограниченията за пушене бяха болниците - 783 предписания, 32 наказателни постановления и 40 акта за нарушения им издадоха здравните инспекции само за три месеца. Символичните санкции не могат да спрат нарушителите. Публична тайна е, че в много заведения вечер ограниченията и сега не се спазват. Собствениците им разчитат на това, че проверките изключително рядко са извън работното време на инспекторите.