България ще участва в предстоящата процедура по приватизация на гръцките пристанища в Александруполис и Кавала. Целта е да страната ни да получи по-добър достъп до енергийните инфраструктури обекти там. Това обяви министърът на външните работи Николай Милков. "Така България ще има излаз на Егейско море, което ще е стабилна подкрепа за нашата икономика особено като се има предвид случващото се в Черноморския регион и повишаващите се такси в Турция. Така че България да бъде беломорска държава е един съществен плюс в бъдеще за нас", каза Милков. Министър Милков потвърди, че застава зад становището, изпратено от секретаря на МВнР към Народно събрание относно присъствието на посланиците на Русия и Беларус на първата сесия на 48-ото Народно събрание. На 14 октомври във външно министерство е постъпило разпореждане от администрацията на парламента да не се изпращат покани към дипломатическите представители на Русия и Беларус.

Служебният външен министър заяви, че

към момента няма официална информация от Русия към България,

свързана с взрива на Кримския мост, а само внушения от медиите, които не предизвикват необходимост от реакция на българските власти. Милков допълни, че е смутен от изтичането на информация от следствието. "Внушенията се прилагат в страни, в които могат да проработят. Неуместни са наслагващите се коментари за Кримския мост, защото, колкото и да са в една посока, рискуват да създадат разнобой. Смутен съм от изтичането на такава информация по толкова чувствителен въпрос от една консервативна институция каквото е националното следствие.", заяви Милков. Към момента всички европейски държави запазват дипломатическото си присъствие в Киев. По време на възобновените удари срещу украинската столица се е наложило нашите дипломати и семействата им да нощуват в посолството и да излизат навън само по двойки.

"И към момента те напускат пределите на посолството само, за да се приберат да нощуват. Така че ситуацията не е нормална, но присъствието ни там е необходимо, за да покажем солидарност", коментира той. Относно въпроса за членството на Украйна в НАТО, Милков напомни, че България е изразила подкрепа за присъединяването на Киев още през 2008 и я е препотвърдила тази година. "Въпросът е под каква форма това ще се случи и това трябва да е под формата на консенсус. Всякакви допълнителни коментари рискуват да ерозират консенсуса. Придължаме се към консенсусния подход в рамките на НАТО, защото консенсусът е най-силното оръжие и е гаранция за сигурността на държавите в Алианса.", коментира той.