До вторник вечерта най-малко осем души са загинали след опустошителните наводнения в щата Колорадо. След като една седмица валя, без да спре, един град бе напълно евакуиран, а друг откъснат от света като остров, без начин да се стигне до него. Градовете Болдър и Лайън са най-тежко пострадали. Българите в района разказват за ужаса.
Затворени пътища, местности, превърнати в езера, тавани се срутват, а дъждът не спира. Емилия Иванова вижда това само за една нощ. И не само. Реките в Болдър, където тя живее, както подлези и мостове са превърнати във водопади. „Такъв дъжд през живота си не бях виждала, казва Емилия. - Нито в България, нито в Америка." Тъй като колеги на Емилия не могат да стигнат до работните си места, се налага Емилия да остане дежурна във фармацевтичния завод, в който работи, цяла нощ. „Дори и да си бях тръгнала, нямаше да мога да изляза от града, казва тя. - По самите улици, когато търсих да изляза от Болдър, самите улици бяха покрити с отломки от дървета, с кални наноси. По-ниските райони просто бяха... Можеше да се видят езера, езера просто."
Сгради също са наводнени. Една от тях, в която Емилия работи, е била залята с вода. „Всичко беше разрушено, спомня си Емилия. - Там, където бях аз през нощта, падаха и таваните. А стената, външната, за която имаме закачени от вътрешната страна някакви електрически табла, също беше мокра. Снощи и едно от таблата падна. И когато пипнах с ръката стената, видях, че самата стена е навлажнена."
Антон Тонев живее близо до Денвър вече 20 години. „Такова чудо не бях виждал, казва той. - Водата идва отвсякъде. Над 150 мили пътища са разрушени, а поне 30 моста, които свързват градове и главни магистрали, вече не съществуват. Просто караш и стигаш до едно място, където
просто върви река през пътя
Това се вижда цяла седмица. В понеделник времето се оправи. Слънцето се показа, но лъчите не стигат до най-тежко пострадалия град Лайън. Той беше изцяло евакуиран. Много хубав град, обаче вече го няма." Ясното небе разкри потресаваща гледка - пътища, мостове и коли не могат да мерят сили с Майката Природа. „Има мостове паднали. Вече ги няма изобщо. Пътища са напълно отнесени, разказва Антон. - Просто е преляла дотолкова, че просто е разделила града наполовина. Няма пътища между южната част на града и северната."
Антон казва, че такова нещо не е виждал и той не е единственият. Властите в Колорадо не могат да повярват на очите си. „В някои райони има наводнения, каквито има на всеки 100 години, а в други има наводнения като на всеки хиляда години", заяви Ник Кристенсен от офиса на шерифа в област Ларимър.
Спасителните акции все още продължават. За два дни са спасени над 2000 души с хеликоптери. Това е най-мащабната евакуация по въздух от 2005 година, когато ураганът Катрина удари Ню Орлиънс. Проливните дъждове наводниха 17 области в щата Колорадо и разрушиха до основи над 1500 къщи. Все още няма информация за състоянието на около 600 души. Не е ясно дали са изчезнали, загинали, или просто нямат начин да потърсят помощ.
Губернаторът на Колорадо Джон Хикенлупър обяви бедствено положение. Такова наводнение не е имало близо век, казват властите.
„Опасно е дори и с кола, когато се движиш по пътищата, тъй като има много скални отломки, добави Емилия. - Или ще си удариш колата, или ще попаднеш в някоя огромна пропаст. Не знаеш на каква дълбочина, не знаеш дали ще може да преминеш."
От Националната гвардия съветваха хората да се качат нависоко в планините, ако не могат да излязат от засегнатите райони. Дъждът спря, но все още има голяма опасност от свлачища, които могат да затрупат стотици домове. Според първоначалните изчисления ремонтите само на някои пътища само в град Болдър ще струват около 150 милиона долара. За много хора обаче щетите са неизчислими и дори неописуеми. „Сигурно ще отнеме месеци, ако не и години всичко да се построи отначало", казва Антон.
Властите в Колорадо обещаха, че ще си партнират с FEMA - агенцията за справяне с щетите от природни бедствия, за да може засегнатите райони да се вдигнат бързо на крака.
В понеделник - седмица след началото на наводненията, някои хора започнаха да се връщат по местата, където живеят, само за да разберат, че вече нямат дом. „Просто се молим на най-доброто, защото сме съсипани", каза Кей Рич. Тя и още стотици хора в Колорадо видяха разрухата след наводнението.
„Днес е първият ни ден тук, след като ни евакуираха, и е по-лошо, отколкото смятах, казват други. - Изгубихме абсолютно всичко, което притежаваме."
Докато някои се връщат по домовете си, други се налага да ги напуснат. Водата бавно се стича от планините, но при това с пълна мощ, а реките преливат. Властите евакуират хиляди от съседни на Денвър градове.
Близо 7,000 души живеещи в засегнатите райони са кандидатствали за държавна помощ след наводненията досега. Около $430,000 са отпуснати за временни домове и ремонт на къщи.