Българи създадоха уникални бонбони, които хем засищат със сладостта си, хем поддържат тялото във форма. Формулата им е съставена от двете неща, с които България е известна по света – киселото мляко и розовото масло. Йонко Чуклев е част от екипа на Cardinal Bites, които създадоха оригиналната българска рецепта без аналог в света на протеинови бонбони с български пробиотик и розово масло. Как започва всичко? „Когато се събрахме с екипа, имахме следния казус: как да направим нещо сладко и в същото време - да те поддържа в добра форма. И като всеки стартъп, знаехме, че когато не намериш нещо, което да отговори на критериите ти, си го създаваш сам“, разказва Йонко пред „Вдъхновените“. Той и хората, с които разработили уникалния продукт, се спрели на бонбоните, защото те са доста подценявани в България. „После си зададохме въпроса - какво

уникално нещо от България

можем да включим, така че да имаме потенциал за нашия пазар, а защо не и за чуждия. Така решихме да обогатим бонбоните с розово масло, български пробиотик и протеин“, разкрива той. Така започват опитите. На принципа проба-грешка се създават различни рецепти, за да се подобри вкусът. Авторки на рецептата са Мария Сбиркова и предприемачът Жасмина Гевезиева, които са изключително фокусирани върху здравословната страна на бонбоните. „Все повече хора се интересуват от здравословния начин на живот. За тях е проблем, че не могат да поръчат сладки неща, които отговарят на критериите им. Целта беше именно тези хора да могат да си позволят да консумират този продукт без угризения“, споделя Чуклев. На пръв поглед идеята за протеиновите бонбони изглежда като предизвикателство - как ще се приеме от общество, в което все пак традиционната кухня е предпочитана и популярна. Йонко обаче смята, че българите са все по-склонни към кулинарни експерименти. Сравнява хората в Родината с хората в Англия, където работи години наред. „Там можете да видите всякакви ресторанти - индийски, пакистански, перуански, разнообразието е нещо като даденост. В същото време, ако прекарате известно време в един британски офис, ще установите, че хората там имат 3-4 места, които предлагат традиционните за Англия сандвичи - и те ще отидат именно там“. Наблюденията му в България пък са, че хората правят точно обратното. „Когато са заедно и видят нещо ново, което не са опитвали, не отиват на вече добре познати места, а веднага си казват:

Не сме опитали това, нека го направим!“

Именно тази променяща се среда се оказва решаваща за Йонко, когато трябва да направи избор между Обединеното кралство и България. „Преди имах предложение да работя и остана изцяло в Англия, но нереализираният потенциал у нас е основният ми мотив да откажа офертите за чужбина и да остана в България“, казва той. Докато със съмишлениците си разработва уникалните бонбони, си дава сметка за още едно голямо богатство на България – билките. „Ние сме сред топ производителите на билки в Европа, българският пчелен мед се използва за подобрител на медовете от Азия, близо 24 милиона японци ядат българско кисело мляко, а иновативни родни продукти като олио от орехи или органични капсули с розово масло ежегодно впечатляват на международни изложения“, дава примери той. Йонко не крие, че българските производители добавят все повече добавена стойност към продуктите. Така например той искрено се радва, когато види роден продукт в чужбина, както например влизайки в супермаркет във Франкфурт, попада на български ябълков чипс. Такива идеи го вдъхновяват и провокират него и екипа да тестват възможностите си - както в България, така и в чужбина. А как обаче се работи в екип, особено ако възникнат трудности? „Всеки, който започва да развива собствена идея, трябва да е наясно: предизвикателствата са сигурни. Винаги ще се случи нещо. Просто човек трябва да търси алтернатива или ако наистина това е неговата мечта - да не позволява трудностите да го разсейват, а да гледа напред“, казва Йонко.