След като през последните месеци отношенията между София и Скопие отбелязаха известно нормализиране, сега те отново се движат към ниските си нива. Амбицията на Европейската комисия, САЩ и някои големи европейски страни Северна Македония да започне преговори за членство в ЕС през първата половина на годината става все по-неизпълнима. В ранната сутрин на 4 юни стана ясно, че входът на културния център „Иван Михайлов“ в Битоля е бил подпален. Изгоряла е табелата с името на клуба, а вратата на центъра е неизползваема. Заподозрян за деянието е 34-годишният певец Ламбе Алабаковски. За него се знае, че работи и живее в Америка, но преди няколко седмици се е върнал в Битоля. „От видеокамерите става ясно, че деянието е извършено хладнокръвно и по светло“, заяви министърът на външните работи на България Теодора Генчовска, която беше на посещение в Северна Македония по време на палежа. По думите й инцидентът „няма да наруши отношенията". Тя обаче определи палежа като „целенасочен и преднамерен“. Културният център на сдружението „Иван Михайлов“ в Битоля беше открит официално през април от българска делегация, включваща премиера Кирил Петков, външния министър Теодора Генчовска, вицепрезидента Илияна Йотова и бившия първи дипломат Екатерина Захариев, които бяха посрещнати от протести.

Премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски заяви, че събитието е „разбунило духовете от миналото, разпалвайки отново езика на омразата и доверието, срещу което успешно се борихме“.

Защо Ванче Михайлов вбесява македонците

Иван (Ванче) Михайлов Гаврилов е български революционер, деец на българското националноосвободително движение в Македония, дългогодишен лидер на Вътрешната македонска революционна организация. Той и последователите му се борят за автономна Македония, тъй като ясно разбират, че не е възможно територията директно да се присъедини към България. Михайлов се бори с всички сили срещу сърбизирането на областта и дискриминирането на хората с българско самосъзнание. Под негово ръководство започват въоръжени нападения срещу полицейски участъци и военни обекти, мостове, жп линии и други. В края на 20-те и началото 30-те години организацията изпада в постоянни междуособици, забранена е след деветнадесетомайския преврат от 1934 г. и Михайлов се оказва в изгнание. Заради взаимодействието му с нацистките сили, на които България се превръща в съюзник, обаче често се разглежда като патриот в България и фашист - западно от границата.

Българи срещу македонци

В Македония е широко разпространено и схващането, че България е „фашистки окупатор“, което от гледна точка на българската държава е „слово на омразата“. По време на Втората световна война България, бидейки съюзник на Германия, окупира и анексира териториите на Вардарска Македония, Пирот и Беломорието. По това време начело на ВМРО е Иван Михайлов. Днес името му носи културният център в Битоля. „Откриването на културни центрове навсякъде в демократичния свят води към сближаване на народите и техните култури, но да се именува културен обект на лице, което е доказан сътрудник на фашисткия режим от Втората световна война, не обслужва тази благородна кауза“, коментира президентът на Северна Македония Пендаровски. Той обърна внимание и на факта, че в Битоля в състава на българската делегация „бяха и двама представители на бившата власт в София, които бяха най-гласни противници на македонския път към Европа“.

Българи срещу македонци

„Осъждам остро палежа на културния клуб „Иван Михайлов“ в Битоля, представляващ опит за провокация и дестабилизиране на отношенията ни с нашите съседи". Това заявява министър-председателят Кирил Петков на своята страница във Facebook. „Българското правителство ще продължи да работи

за защитата на правата на българската общност

в Република Северна Македония и да подпомага дейността й“, категоричен е Петков. „Днес, когато усилено търсим да преодолеем трудностите и нерешените въпроси и да трасираме общия ни път към Обединена Европа, институциите в Република Северна Македония трябва да осмислят отговорността си пред младите поколения и да не допускат омразата да владее общественото пространство, нито да осакатява и ограничава двустранните ни отношения“, посочи пък президентът Румен Радев. Евродепутатът Ангел Джамбазки съобщи, че ще подаде сигнал до ЕК и всички свои колеги в Брюксел. „Няма думи, с които да се опише мерзавското, шумкарско и жалко поведение на опожарилите Културен център „Иван Михайлов“ в Битоля“, посочва евродепутатът и съпредседател на ВМРО. „Това е резултатът от фалшификациите на историята, от лъжите и от неспиращия език на омразата спрямо българите и всичко българско. Това е резултатът от действията на политичарите в Скопие. И те претендират, че трябва да ги пуснем в ЕС“, посочва Джамбазки. Макар и несъгласен с името на центъра, северномакедонският президент Стево Пендаровски осъди палежа. „Подобни деяния са провокация и

не водят в посока на подобряване

на отношенията с България“, написа на страницата си във Facebook той. „Този вандалски акт е поредното доказателство, че има много участници, които са против напредъка в отношенията между Северна Македония и България и нашето общо европейско бъдеще. Това престъпление не е извършено случайно в ден, когато двете страни ще продължат диалога за преодоляване на отворените въпроси по пътя на европейската интеграция на Северна Македония“, пише в съобщение и МВнР на Северна Македония.

„В 21 век нищо не се постига с палежи и опожаряване“, написа на Facebook страницата си премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, осъждайки остро „палежа на сградата на Центъра на българската общност в Битоля“. „Подобни провокации имат за цел да нарушат отношенията между македонския и българския народ. Затова призовавам всички нас да останем спокойни и достойни, а с извършителите ще се разправят институциите“, написа още Ковачевски.

Има ли път напред?

За да бъде решен двустранният въпрос, управляващите в Македония трябва да разберат, че ако наистина искат добросъседство, трябва да преразгледат говоренето си за българите като за фашисти. Макар да е част от Тристранния пакт, България все пак участва в бойни действия срещу Германия във втората фаза на войната и дава минимум 12 587 жертви на фронта, коментира пред Deutsche Welle журналистът Георги Ангелов. По думите му обаче и българските управници трябва да се разделят с романтичните си представи за Македония, че там живеят българи, които говорят български език, и най-вече от общото клише „Македония е българска“. Да, Македония е част от българската история и култура, но отдавна е независима държава с отделен език и народ, пише той.