След като и третият мандатоносител БСП не успя да постигне достатъчно разбирателство между евентуалните си партньори, за да се стигне до жизнеспособен кабинет, партията ще върне мандата на президента Радев. В сряда лидерът на социалистите Корнелия Нинова писа във "Фейсбук", че е направила "всичко по силите си" и че сега "отговорността е в ръцете на президента и на онези, които не проявиха никаква грижа за хората и грам мисъл за следващите месеци". БСП се видя принудена да приеме, че не може да реализира мандата, след като законодателните промени, внесени от социалистите, бяха извадени от дневния ред на пленарното заседание в сряда и няма да бъдат разгледани от Народното събрание. За това гласуваха ИТН, Възраждане, ГЕРБ и ДПС. "Внесох програма и закони, които щяха да решат много от проблемите. Днес даже и не ги допуснаха в дневния ред на парламента. Направих всичко по силите си" - писа Нинова. От БСП посочиха, че причината за провала на преговорите е липсата на антикорупционно мнозинство: "Стана ясно, че в този парламент няма антикорупционно мнозинство, а има представители, които искат да защитават тези, които са готови да се възползват от корупцията. Отговорността е на президента. Колкото иска, толкова да задържа мандата", коментира и лидерът на парламентарната група на социалистите Георги Свиленски.
БСП видя зависимости.
"Ясно стана на всички нас и на гражданите, че "Възраждане" са патерица на ГЕРБ, а ИТН - на ДПС", допълни Свиленски. От "Продължаваме промяната допълниха, че не са изненадани от развоя на ситуацията, тъй като "в последния месец и половина ИТН гласува координирано с ГЕРБ и ДПС. "Всичко е в ръцете на президента", заяви Петър Куленски от Промяната. Партиите вече се готвят за избори, а от “Демократична България“ загатнаха, че на следващия вот има вероятност да се борят за общественото доверие в коалиция с "Продължаваме промяната".
От ИТН за пореден път обвиниха бившите си коалиционни партньори за провала на преговорите.
"Когато двама от четирима се наговарят, това не са преговори. Това, че те са лицемери и говорят едно пред вас, а там като не знаят, че са включени камерите се държат такива каквито са, какво общо имам аз с това. Да си носят последствията. Те прекалиха и развалиха преговорите - съжалявам. Така че ходете и ги питайте защо сме на избори", заяви Тошко Йорданов от формацията на Трифонов.
"Възраждане" пък чакат да видят с очите си как социалистите връщат мандата. Очаквали и изненади.
"Когато БСП ти каже Добър ден, гледай слънцето. Тези хора могат да повтарят само едно и също, но ако тръгнат по улиците техните собствени избиратели ще ги бият с камъни", каза Костадин Костадинов в кулоарите на парламента. Оттук насетне държавният глава трябва да изпълни конституционните си задължения, назначавайки служебно правителство и насрочвайки дата за предсрочни парламентарни избори. В неговите прерогативи е също да прецени кога да разпусне Народното събрание. Този въпрос има особено значение за състоянието на КЕВР и българската енергетика, тъй като регулаторът е без председател, а на поста се назначава само с решението на парламента. "Демократична България" внесоха законопроект, който, ако бъде приет ще даде възможност на останалите членове на КЕВР да изберат председателстващ. По-рано през деня пък "Продължаваме промяната" чрез председателя на НС Мирослав Иванов бламира възможността председател на регулатора да стане отново Иван Иванов, който за последно управляваше КЕВР, преди да бъде заменен от Станислав Тодоров. Припомняме, че Конституционният съд обяви Тодоров, излъчен от "Продължаваме промяната", за незаконно избран.