Имигрантското население в САЩ продължава да расте. Броят на хората, родени някъде другаде, се е увеличил с близо един милион миналата година, достигайки рекорд от малко над 46 милиона, показват нови данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ. 

Увеличението не е голямо за страната, но е значително, тъй като ръстът на имигрантите се забави рязко през последните години поради политиката на администрацията на Тръмп и пандемията. 

„Броят на хората, родени в чужбина, се е увеличил“, каза Уилям Фрей, демограф от института „Брукингс“ във Вашингтон, окръг Колумбия. „Ръстът през 2022 г. беше толкова голям, колкото предходните четири години, взети заедно.“ 

Според изчисленията делът на родените в чужбина от населението на САЩ, който беше почти непроменен от 2017 г., е

нараснал до близо 14% миналата година

Експертите казват, че увеличението съвпада с постепенното рестартиране на законната имиграция, като обработката на визи и проверката на бежанците, които бяха спрени по време на COVID. Администрацията на Байдън също отвори вратите на страната за десетки хиляди хора, бягащи от Афганистан и Украйна. 

Междувременно администрацията се бори да отговори на рекордния приток на мигранти от Централна и Южна Америка, пристигащи на границата между САЩ и Мексико. „Имиграционната система функционира малко по-добре“, смята Джефри Пасел, старши демограф в Pew Research Center във Вашингтон, окръг Колумбия. „Пускаме хора. Известно време не допускахме много хора. Така че това е част от това“, обясни Пасел. 


Оценките на проучването включват имигранти, които живеят в САЩ законно, както и тези, които са нелегално в САЩ. 

Данните показват голямо увеличение в броя на хората, пристигащи от Латинска Америка и Азия миналата година, каза Фрей и отбелязва, че значителен брой новопристигнали са с висше образование или поне завършено средно училище. 

„Тази представа за идващите имигранти, че те са нискоквалифицирани и се нуждаят от голяма подкрепа от правителството, не се подкрепя от публикуваните данни. Тъй като идват много имигранти, които са добре образовани, това може да допринесе много за работната сила на страната“, обясни Фрей. 

На щатско ниво Флорида отчита най-голямо увеличение на населението, родено в чужбина. В южния щат

са пристигнали повече от 200,000 имигранти

миналата година, показва годишната оценка на Бюрото за преброяване, известна като Проучване на американската общност. Това е повече от два пъти повече от Джорджия, щата с втория по големина ръст. 

„Харесва ми тук“, казва Нимота Салами от Кларкстън, Джорджия. Тя е родена в Нигерия и е живяла в Чикаго, докато не се премества в Джорджия миналата година. Салами разказва, че е била приятно изненадана от разнообразието, което е открила в окръг Декалб, край Атланта, както и от подкрепата за бизнеса с кетъринг и храни, който е започнала, Royal Nigerian Foods. „Времето е много, много приятно“, обяснява Салами. „И преместването ми тук, в Джорджия, ми отвори толкова много работа, защото мога да продавам продуктите си много добре.“ Имигрантите са съставлявали 10.7% от населението в Джорджия миналата година, според анализа на NPR на данните от преброяването. Това е увеличение от близо 7% в сравнение с 2021 г. Други щати, които отбелязват значителен ръст на дела на имигрантите, включват Мериленд (0.8%), Ню Джърси (0.5%) и Айова (0.5%). 


Габриела Ривера живее в Айова от 1988 г., когато емигрира с майка си от Мексико Сити. Тя обяснява, че семейството й е избрало този щат, защото майка й вече е имала семейство в района – същото обяснение, което често чува от новопристигнали. 

„Мисля, че за много хора просто те вече имат система за поддръжка“, каза Ривера, която сега живее в Коралвил, близо до Айова Сити. „Знам за други имигранти, които са дошли тук от друг щат, от юга, Тексас, Калифорния, Ню Мексико, защото някой вече е бил тук, в Айова, и им е казал да дойдат.“ 


Ривера твърди още, че познава много лекари, адвокати и учители, които са имигранти. И с нарастването на испаноговорящата общност, казва тя, нараства и наличието на труднодостъпни преди това предмети като броеници, сувенири от футболни отбори и дори любимата й храна от Мексико: листа от кактус. 

„Това е нещо, с което се хранех в моя район в Мексико“, спомня си Ривера. „И вече е наистина лесно да го намерите тук. Някой го продава в магазина.“