Осъденият за пране на пари и наркотрафик Евелин Банев-Брендо е влязъл в България през пролетта на 2022 г. Това заяви вътрешният министър Калин Стоянов в парламента. Той е дошъл с малък самолет, който е кацнал първо край Видин, а след това в района на Търговище.

Информация за този незаконен полет има от повече от две години. Тогава обаче МВР така и не съобщи какво е установила проверката по случая.

Сега Стоянов разкритикува тогавашният министър Бойко Рашков, че не е пратил хора на място, защото времето било лошо. В онзи момент Стоянов бе шеф на ГДБОП.

"Докато Рашков изчквашв да се оправи времето, аз като директор на ГДБОП предприех необходимите действия. Има и досъдебо производство, в момента се наблюдава от окръжна прокуратура-Видин. Установени са двамата човека, които са били в близост до това лелателно средство, повдигнати са им обвинения и нашата информация е, че те търсят вариант за споразумение", заяви министърът.

Той бе извикан на изслушване заради внезапната поява на осъдения за наркотрафик и пране на пари Евелин Банев-Брендо пред софийския затвор в понеделник.

След шест години в неизвестност той сам поиска да излежи шестгодишната си присъда за пране на пари у нас. Ден по-късно Банев поиска официално и двете му други наказания – от Италия (20 години) и от Румъния (10 години) да бъдат изтърпяни в България.

Към момента МВР твърди, че не знае как Банев е влязъл в Бългаиря. Възможностите са две – с фалшиви документи през граничен пункт или през зелена граница.

В четвъртък вечерта Стоянов даде брифинг, на който заяви, че последното официално преминаване на Банев през български граничен пункт е било през 2013 г. Министърът твърди, че полицията не е спирала да търси Банев на всички известни негови адреси. Издирването обаче е било неуспешно.

Считано от понеделник присъдата му за пране на пари е приведена в изпълнение. Освен това обаче той има и още две осъждания – 20 години в Италия и 10 години Румъния. Тези наказания не са изпълнени и сега Банев настоява да ги изтърпи в България.

За да се случи подобно нещо, трябва да има съгласие от властите на двете държави. Ако такова бъде дадено, присъдата ще бъде адаптирана според правилата в България.

Тъй като българското законодателство не предвижда последователно изтърпяване на наказания, няма как един осъден да лежи общо 36 години, какъвто е общият сбор в случая. Вместо това се определя едно общо най-тежко наказание за трите престъпления. Има възможност то да бъде увеличено с една втора, т.е., ако общото наказание е 10 години, може да бъдат добавени още 5.

Банев се опитва да прехвърли присъдите си в Бългаиря за пореден път. През 2021 г. съдът му отказа. Един от аргументите бе, че той не се намира на територията на ЕС. Сега обаче ситуацията е различна.

По обяд в петък Софийски градски съд пък остави Евелин Банев-Брендо в ареста, като му определели мярката “задържане под стража”.

СГП поиска задържане под стража на Брендо и Софийски градски съд уважи искането.

Адвокатът на Брендо настоя искането да не бъде уважено. “На 24 юни 2024 г. Евелин Банев се е предал доброволно, той е депозирал молба в СГС, с която е поискал признаване изпълнението на присъди от Италия и Румъния, с които им е наложено лишаване от свобода от 10 и 20 години” уточни защитата на Банев.

Защитата на Евелин Банев уточни, че претендираната съществуваща възможност за прекъсване изпълнението на наказанието към момента е нереална. “Изолирана е всякаква опасност от укриване”, категорична е защитата на Брендо.