Бъдещата администрация на Доналд Тръмп планира да започне обещаните акции по масови арести и депортации на имигранти от Чикаго още във вторник - ден след като той офицално встъпи в длъжност, според публикации в "Ню Йорк Таймс" и "Уол Стрийт Джурнал".
Планът, наречен „Операция Safeguard“, ще започне във вторник и ще продължи до следващия понеделник, според запознати с планирането. Датите обаче все още се финални и може да се променят.
Стотици агенти са били помолени да се включат като доброволци и да участват в операцията „след инаугурацията“, насочена срещу имигрантите, които са в Съединените щати незаконно. ICE планира да изпрати около 150 агенти в Чикаго за провеждането на акцията.
На прицел ще са основно хора, които имат нелегален статут и са извършили престъпления, вкюлчително и нарушения на пътя. Покрай тези арести е възможно да бъдат засегнати много други имигранти, които попаднат на грешното място в грешното време.
За Тръмп може да са достатъчни кадрите на имиграционните агенти, които носят бронежилетки и арестуват имигранти с неясен или спорен статут в град, ръководен от демократите. Бъдещата администрация е нетърпелива да намери начини да изпрати послание, че се разправя с имигрантите без документи и наказва т.нар. градове-убежища - общности като Чикаго, които отказват да предават задържаните от полицията имигранти на федералните имиграционни власти.
Дон Тери, говорител на чикагската полиция, заяви, че отделът няма да се „намесва или пречи на други правителствени агенции да изпълняват задълженията си“, но заяви, че „не документира имиграционния статус“ и „няма да споделя информация с федералните имиграционни власти“.
Том Хоман, избраният от Тръмп за т.нарц "граничен цар", заяви, че обществеността трябва да очаква още в първите дни на президентството на Тръмп
имиграционни действия , които да предизвикат „шок и ужас“.
Тръмп обеща да извърши масови депортации, които ще бъдат насочени срещу милиони неоторизирани имигранти в Съединените щати. Хоман заяви, че администрацията няма да се поколебае да депортира родители, които са в страната незаконно, но имат родени в САЩ деца.
Хоман се опитва да привлече вниманието към т.нар. градове-убежища. През ноември той предложи да увеличи броя на федералните имиграционни служители в тези райони. „Ню Йорк, Чикаго, Сан Франциско, Лос Анджелис - големите градове в тази страна все още са градове-убежища“, каза тогава г-н Хоман и добави: “Ако те няма да ни помогнат, тогава просто ще удвоим числеността на персонала в тези градове.“
Но плановете за депортиране на милиони имигранти без документи вероятно ще се сблъскат с огромни финансови и логистични пречки. През последните седмици Тръмп и неговите служители заявиха, че имиграционната им операция ще бъде насочена първо към тези, които имат криминално досие.
През първия си мандат Тръмп често заплашваше с общонационални акции за депортиране, което шокира много от служителите му в имиграционната полиция ICE. Той постигна смесени резултати.
През 2019 Тръмп нареди подобна блиц акция срещу около 2000 мигранти, като демонстрация на сила срещу миграцията. В рамките на операцията бяха задържани едва 35 души.
През 2019 г. ICE депортира повече от 267 000 души - най-високият годишен брой по време на управлението на Тръмп. Това бледнее в сравнение с високата бройка, достигната при президента Барак Обама, който депортира повече от 400 000 души за една година.