Бившият президент Доналд Тръмп е разговарял тайно с руския президент Владимир Путин цели седем пъти, откакто е напуснал поста си, дори когато е оказвал натиск върху републиканците да блокират военната помощ за Украйна за борба с руските нашественици, се казва в нова книга на журналиста Боб Удуърд.
В книгата, озаглавена „Война“ и планирана да бъде публикувана следващата седмица, се описва сцена от началото на 2024 г. в Мар-а-Лаго, имението на Тръмп във Флорида, когато бившият президент нарежда на своят прислужник да напусне кабинета му, за да може да проведе телефонен разговор с Путин.
Неидентифицираният мъж казва, че двамата може би са разговаряли и половин дузина други пъти, откакто Тръмп е напуснал Белия дом. В книгата също така се съобщава, че Тръмп, докато все още е бил на поста си в началото на пандемията от COVID-19 през 2020 г., тайно е изпратил на Путин тогавашните редки тестове и машини за вируса за лична употреба на руснака.
Путин, който по онова време е описван като особено загрижен за заразяването си, е призовал Tръмп да не разкрива публично жеста, защото това би могло да навреди политически на американския президент.
„Не искам да казваш на никого, защото хората ще се разсърдят на теб, а не на мен“, казал Путин.
Разкритията повдигат нови въпроси за отношенията на Тръмп с Путин само няколко седмици преди изборите, които ще определят дали бившият президент ще си върне Белия дом.
Кампанията на Тръмп отхвърли книгата на Удуърд, като нападна автора с типично лични обиди - „пълен мръсник“, „бавен, вял, некомпетентен и като цяло скучен човек без никаква индивидуалност“ - без да се занимава с нито една от конкретните неща, съобщени в нея.
„Нито една от тези измислени от Боб Удуърд истории не е вярна и е дело на един наистина луд и ненормален човек, който страда от изтощителен случай на синдрома на извращението от Тръмп“, казва в изявлението Стивън Чунг, директор по комуникациите на кампанията.
Чунг заяви, че Тръмп не е дал достъп на Удуърд за книгата и отбеляза, че бившият президент съди автора за предишна книга. В изявлението не се казва изрично дали Тръмп е разговарял с Путин, след като е напуснал поста си, но често изразяваният от бившия президент афинитет към господаря на Кремъл отдавна озадачава дори собствените му назначени, предизвиква разследвания и притеснява републиканските специалисти по национална сигурност.
Разузнавателните агенции на САЩ стигнаха до заключението, че Путин е наредил на руското правителство да се намеси в изборите през 2016 г., за да помогне на Тръмп да победи бившия държавен секретар Хилари Клинтън - заключение, което Тръмп отхвърли, намеквайки, че вярва на отричането на Путин. Въпреки че специалният съветник Робърт С. Мюлер III не откри престъпен заговор, който да може да бъде доказан в съда, той документира необичаен брой контакти между Русия и хора от обкръжението на Тръмп по време на тази кампания.
След като напусна поста си, Тръмп продължи да хвали Путин. Той нарече руския лидер „гений“, когато Москва нахлу в Украйна през 2022 г., и оттогава отказва да каже, че Украйна трябва да спечели войната.
Той разкритикува американската помощ за Украйна и се опря на републиканците в Конгреса да не одобряват повече помощ. Той се похвали, че ако спечели, ще договори прекратяване на войната в Украйна в рамките на 24 часа и ще го направи още преди встъпването в длъжност. Тръмп не е обяснил как ще направи това, но възможните условия, описани миналия месец от неговия кандидат за президент, сенатора от Охайо Джей Ди Ванс, звучаха много подобно на това, което би искал Путин.
Ванс заяви, че Русия може да запази украинската територия, която е завзела със сила в нарушение на международното право, и да получи „гаранция за неутралитет“ от Украйна, на която няма да бъде позволено да се присъедини към НАТО.
В книгата на Удуърд не се съобщава какво са обсъждали Тръмп и Путин по време на разговора в началото на 2024 г., нито се дават подробности за допълнителните разговори, споменати от помощника на Тръмп. Тя цитира Джейсън Милър, главен съветник на г-н Тръмп в предизборната кампания, който казва, че „не е чувал, че са говорили, така че бих се отдръпнал от това“. Но Милър също така каза, че „съм сигурен, че те ще знаят как да се свържат един с друг“, ако все пак искат да разговарят.
Бившите президенти от време на време се срещат с чуждестранните си колеги, след като напуснат поста си. Всъщност Тръмп е приемал министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху, министър-председателя на Унгария Виктор Орбан и други в Мар-а-Лаго. Но тези срещи бяха публично известни и Тръмп позираше за снимки със своите гости. Би било много необичайно бивш президент да разговаря насаме с водещ американски противник като Путин, без да го е съгласувал с настоящата администрация - особено в момент, когато САЩ и Русия са от противоположните страни на война в Европа. Президентът Байдън не е разговарял с Путин от инвазията в Украйна насам.