Решението да се предложи прекратяването на концесията на пристанището "Росенец" е било взето вчера на среща между лидерите на ГЕРБ и ПП-ДБ, като на нея са присъствали и хората на ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски. Това разказа в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Аз мисля, че колегите трябва да поработят малко над некоалиционната култура. Защо? Вчера имахме доста дълга среща с Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Атанасов, Мария Габриел, колегите от ДПС Цонев и Пеевски относно тези няколко решения. Предложението беше на нас, ДПС и ДБ относно не само Росенец, да им припомня, щом са бързали толкова да се покажат, което е грешно. Такива важни решения показват именно силата на една некоалиция да взима важни решения в полза на държавата", коментира Борисов.
По-рано днес съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков обяви, че днес ще бъде внесено предложение да се прекрати концесията на "Росенец" и държавата да си върне контрола над него.
Борисов обясни, че днес е трябвало трите формации заедно да внесат предложенията.
"Щом толкова са бързали, аз само да кажа, че в нашите предложения, на колегите от ДБ, ДПС и нас, влизаха и транспортните тръби, и фигурата на особен управител, сиреч да поеме държавата целия контрол. Яростна съпротива имаше от ПП относно тръбите и особения управител. Не знам защо. И сега чувам по телевизията как Кирил Петков ме призовава да го подкрепя за нещо, за което вчера ние сме спорили колко по-голям да му е мащаба", разказа Борисов.
"Но да речем, млади са, учат се, ще се научат на некоалиционна култура, защото вчера по управленската програма вече финализирахме всичко. На базата на нея следващата седмица ще подпишем и едно споразумение така, както Христо Иванов иска именно за този механизъм, включително и как ще се обявяват подобни решения, защото те са в полза на трите партии, на трите коалиции, те са в полза на България, на обществото, на цялата наша програма. И когато има успех, той винаги има много бащи, както в случая се отказа, но може и да не е успешно", обясни Борисов. Той посъветва, че в подобни случаи би било най-добре да се излиза съвместно - с прессъобщение или изява. Борисов все пак уточни, че нямал нищо против, че Петков е разказал за решението, но е обясни, че е трябвало да разкаже всичко, за което са говорили вчера.
Лидерът на ГЕРБ разказа и за работата между двете формации в управлението в последните дни - разбрали се за още един зам.-министър на енергетиката, останали и още 10 области управители за назначаване.
"Досега избягвахме квотния принцип и продължаваме да го избягваме и търсим съгласие по места. Вярно е, че ние отстъпваме навсякъде до този момент те да имат областни управители. Малко е притеснително, че на много места те си слагат областните ръководители на структурите за областни управители, така си пренасят щабовете за местните избори в областната управа. Но какво да ви кажа - учим се на тази нова формула, некоалиционна", обясни той.
Лидерът на ГЕРБ коментира и третата ясна кандидатура за кмет на София - тази на Вили Лилков.
"Вили Лилков е много добър, с него съм работил още като кмет на София и мисля, че в десницата ще има проблем между родата на Държавна сигурност и истински автентичното дясно", коментира той. Повтори още веднъж, че кандидатът на ГЕРБ за градоначалник на столицата ще стане ясен през септември.
Преди дни с публикация във фейсбук Слави Трифонов разказа, че къщата на Борисов е под охрана от НСО. Същото повтори и вчера от трибуната на НС депутатът от партията му ИТН Станислав Балабанов.
"Кой ми наблюдава къщата и с каква цел? Кой каза подобно нещо, защото аз не съм видял? Кой му е казал на него (Слави Трифонов) и защо моята къща продължава да е под такова наблюдение на мутрите? Не ми е никакъв колега", коментира той.