Снимка Стефан Петров
Драмата в църквата „Св. св. Кирил и Методий" в Торонто премина от словесна битка в бой със столове.
След провелото се събрание на църковните членове миналата неделя една от посетителките в храма - Керанка Белчева, е била спешно откарана в болница, след като членовете на борда на настоятелството Пол Нанев и Рут Клекас я нападнали, вследствие на което Керанка колабирала. Според очевидци инцидентът започнал със спорове между Керанка и Рут по повод езика, на който трябва да се води събранието, и претенции въз основа на спазване на устава. Керанка е изразявала емоционално недоволството си от факта, че въпреки редовното посещение в църквата и помощта, която тя безрезервно дава за храма при всеки повод, не е била одобрена за член. Керанка Белчева е една от 30-те желаещи да станат членове и чиито молби стоят все още под въпрос. Нейните пари за членство са били върнати, а повторното подаване на молба за членство неприето с обяснението, че вече веднъж е получила отказ. Керанка не е получила писмено обяснение с причините за това. „Не ме приеха за член, понеже защитавам отец Валери и давам гласност за нередностите и не си мълча. Казаха ми, че съм имала голяма уста" споделя Керанка. Тя е с болки в областта на стомаха, където е била ударена от Пол. Жената все още се възстановява от операция, прекарана само преди месеци на същото място. Керанка е пострадала и в краката, след като Рут Клекас се
опитала да я замери със стол.
„Имам и рана на крака ми, задето ме удари Рут със стол. След това Пол ме блъсна със всичка сила по мястото където ми беше операцията на корема", казва още Керанка. Тя има намерение да заведе дело срещу нападателите и събрала свидетели на инцидента.
Българи, чиито молби не се разглеждат или се отхвърлят, както и част от вече избраните членове са разочаровани и от факта, че строителният бизнесмен Борис Иванов, който е настоящ касиер, твърдял пред свидетели, че тъй като е дал голяма сума дарения за църквата, можел да се разпорежда кой да става член и кой не. „Борис Иванов ми каза в прав текст: - Ти, момче, никога няма да станеш член на църквата", твърди Георги Николов. Той и съпругата му Цветанка са подали молби от октомври месец миналата година. Те са семейство с три деца, за което се смята, че са ревностни християни, изключително почтени и почитани сред общността в Торонто. В отговор обаче Борис Иванов сподели, че създалите се спорове и инцидент са вследствие размирици от хора, които не са наясно с църковни въпроси. „Липсва им елементарна обществена етика. Аз съм член на църквата от 51-ва година, бил съм председател и съм живял с църковните дела с години, аз такива размирици не съм виждал и не съм преживявал. Тези хора, които не са членове, нямаха право да присъстват на това събрание, но ние ги допуснахме. И тези хора ме наричат престъпник.
Те нямат уважение към членовете на борда.
Аз имам влияние на един глас, моя собствен, и не мога да кажа на никого какво да прави и как да гласува. Ако хората се влияят от моето мнение, е тяхна работа", добави още Иванов в отговор на обвиненията.
„Нови членове се приемат на първото редовно общо събрание след получаване на молбите, обяснява Георги Николов. А минаха три събрания оттогава. Нарочно отлагат приемането на нови членове. Ние сме против тези безредици, които стават в църквата, и неспазване на устава и искаме някаква реална промяна. А те, за да нямат опозиция, която да гласува и да има влияние върху решенията на общо събрание, не ни приемат молбите." Това твърдение обаче се оказва абсурдно за г-н Иванов който твърди, че някои от хората никога не ги е виждал. „Ние не можем да приемем хора, които не знаем с какви намерения идват, ние не ги познаваме. Това е църква със стогодишна история. Аз съм отговорен в какво състояние ще оставя това, което сме градили с години, за следващите поколения. Има неща, които не са уточнени в правилника на църквата за това кой може да става член. Този и други въпроси в устава имаме за цел да променим, за да е ясен и категоричен правилникът."
Според Георги Николов борбата е между старите членове от македонски и български произход, които са имигрирали отдавна, и по младите семейства, които са дошли по-скоро, които искат да бъдат част от църквата, да имат също отговорност за продължаването на църковните традиции.
„Защо да не станем членове, с какво си по-добър от мен. Аз идвам и работя в тази църква, давам труда си, пека баници, готвя, сипвам и продавам храна, когато има събития. Дарявам на църквата, може да е малко, според възможностите ми, обаче аз го давам от сърце", твърди пък битата Керанка.
Междувременно BG VOICE получи писмо, което доказва, че много от уведомленията до членовете за предстоящото събрание са получени едва два-три дни преди събранието да се състои. По устав обаче писмата трябва да бъдат получени седем дни преди събранието, твърди Стоян Калайджиев. Той добавя, че има и хора, които въобще не са получили уведомление. В миналия брой на вестника писахме за проблема, но председателят на църковното настоятелство Александър Караджов отрече и каза, че писмата са изпратени навреме.
Според недоволните съществува и проблем с легитимността на Александър Караджов като председател. Протокол, приет през 2004 г., гласи, че членове на други църкви нямат право да кандидатстват и да бъдат избирани на ръководни длъжности в „Св. св. Кирил и Методий". Караджов е бил зам.-председател на другата българска църква - „Св. Димитър", според сайта на храма. Той обаче опроверга това твърдение. Казусът тепърва предстои да бъде разрешен. Според г-н Борис Иванов Александър Караджов е сред хората, изключително добре запознати с църковните дела, и потвърждава, че от две години насам Караджов е член само на „Св. Св. Кирил и Методий". Също така председателството на Александър Караджов е било проверено за легитимност и от митрополит Йосиф. (Припомняме че Александър Караджов е бил председател на „Св. св. Кирил и Методий" още през 2002 г.)
Надеждата на българите, които се чувстват пренебрегнати, е именно митрополит Йосиф да се намеси в решаването на въпроса за тяхното членство. Осведомени обаче твърдят, че от настоятелството се опитват да убедят желаещите за членство да се откажат от кандидатурите си.
„Има разкол в църквата и в нашето общество не защото нещо фундаментално се е случило или нещо против каноните, а защото има хора, които мислят, че след като родителите или прародителите им са участвали в построяването на църквата (има се предвид семейството на Рут) или защото някой е дал много пари, има власт и собственост", твърди Георги Николов. „Църквата не може да бъде частна."
BG VOICE разбра, че вече е създаден комитет от членове на църквата и хора с неприети кандидатури, които са наели адвокат и предстои да заведат дело срещу настоятелството.