Необичаен за дипломатическите среди скандал се разрази на 3 март по повод церемонията по вдигане на националния ни флаг в Чикаго. В нетипичен ход близкият до Цветан Цветанов бивш генерален консул в Чикаго Иван Анчев нападна във Facebook сегашния Светослав Станков. Причината – за първи път от много години националният празник на България се празнува и в Чикаго, когато е - на 3 март, а не в уикенда преди това. „Тази година ГК – Чикаго е решило това да стане на самата дата. В работния ден четвъртък. Поради какви причини е решено събитието да се проведе в работен ден – не зная. Кой ще дойде в работен ден, чудех се тогава. Кой ще чуе българския химн в забързания ден на големия град, на големия Daley Plaza площад? Днес видях. Стотина ентусиасти – сънародници, без НИТО ЕДНО от 12-те БЪЛГАРСКИ УЧИЛИЩА. Нито едно!“, пише възмутеният Анчев във Facebook. Всъщност на площада имаше деца от няколко български училища. Броят на присъстващите беше по-малък от други години, но е имало и такива, в които времето е било много студено (както беше сега) и са се събирали пак толкова наши сънародници, показва справка във видеоархива на BG VOICE. Медията ни отразява тази церемония от 11 години като последните 7 я излъчва на живо. „Ние следваме протокола и след като националният празник на България е обявен на 3 март – денят на Освобождението, ние следваме правилата, поставени от правителството на Република България, и следваме честванията такива, каквито са в България“, каза в живото предаване на BG VOICE Светослав Станков в отговор на въпроса защо се променя денят на церемонията в Чикаго. Допълнително обяснение за малкия брой българи може да е и

обявеният бойкот на празненството заради руската война

в Украйна и набиращото сила движение България да промени датата на националния си празник. Множество постове се появиха в социалните мрежи в дните преди церемонията, призоваващи българите да не отидат на площада „Дейли плаза“ и да бойкотират церемонията. „Не мисля, че е редно един дипломат да коментира подобен род изказвания“, каза за BG VOICE генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков, явно намеквайки, че професионалното минало на Анчев не е във Външно министерство, а като полицейски представител на МВР във Вашингтон. Броени дни след приключването си на мандата в Чикаго Анчев се присъедини като основател на партията на Цветан Цветанов – бившият втори човек в ГЕРБ, който беше принуден да я напусне след серия корупционни скандали.

Анчев стана член на Изпълнителния съвет

на ПП „Републиканци за България“ и после оглави депутатската листа на партията в Перник.

 

Междувременно, Анчев коментира и намачканото знаме, което според него е издигнато на площада в Чикаго. „Това коства 15 мин. от живота на чиновника зад граница“, пише той. Знамето обаче беше чисто ново и подарък от градската управа на Чикаго, а измачканото и натъпкано в кашон така и не беше изкарано, което води на мисълта, че Анчев, като добро ченге, има своя къртица на предишната си месторабота. „Въобще не смея и да попитам дали е имало прием по повод Националния празник 3 март. Защото COVID-19 вече не може да бъде оправдание – вирусът отдавна затихна. Прием трябваше да има – той показва на местната американска среда силата и добротворчеството на българската общност в Чикаго!“, възмущава се още Анчев. Приемите за 3 март бяха отменени във Вашингтон и Канада заради войната в Украйна. А от генералното консулство в Чикаго са решили тази година приемът да бъде на 22 септември – Денят на независимостта.

Постът на Анчев във Facebook става още по-интересен, когато минути след публикуването му се появява коментар от бившия служебен министър на отбраната и бъдещ посланик на България в САЩ Георги Панайотов. Той директно напада генералния консул в Чикаго Станков, с когото са работили в Постоянното ни представителство към ООН в Ню Йорк – „Рибата мирише откъм главата, Ванка! Много ще е грозно да изпадам в подробности, но едно от последните ми действия като постоянен представител на България в ООН, бе да предупредя официално (тоест писмено) ръководството на МВнР за абсурдното им решение да назначат за генерален консул в Чикаго сегашния титуляр. Тъй като той в продължение на години бе служител на ПП към ООН, Ню Йорк, чийто ръководител бях аз, аргументирано, документирано и с примери от работата му призовах МВнР да обмисли дали въобще да продължава да го ползва. След моята писмена интервенция обаче той бе назначен за генерален консул в Чикаго като политическо назначение на партията, която управляваше преди служебните правителства (да не й казвам името)“, пише Панайотов в това, което изглежда като координирана атака срещу Станков. Самият Панайотов е също назначение на тази партия като ръководител на мисията ни в ООН – по предложение на бившия външен министър Даниел Митов и назначен от бившия премиер Бойко Борисов и бившия президент Росен Плевнелиев.

Оказва се, че Панайотов и Станков имат стара вражда. Станков е пуснал писмено оплакване срещу Панайотов в Инспектората на МВнР, което изглежда е потулено, след като той става служебен министър. Сигналът бил за злоупотреба със служебно положение. Анчев също коментира коментара на Панайотов – „Жоро, много хора контактуват с мен и споделят разочарованията си от ГК-Чикаго след мен и моя екип. Не съм коментирал досега, за да запазя добрия тон и за да не изглеждам като „критикар“. Това, което изглежда като координирана атака на Анчев-Панайотов, повдига въпроса дали не става въпрос за скрит интерес, а не просто защита на националната ни идентичност.

Дали бъдещият посланик не е обещал нещо на бившия ген. консул

и полицейско аташе във Вашингтон – може би завръщане на някоя от предишните му позиции или друга подходяща в САЩ. Двамата се познават от времето, когато работят заедно в посолството ни в американската столица. Там работи и жената на Панайотов, докато той е ръководител на мисията ни към ООН в Ню Йорк. Коментарите в социалните мрежи по повод празнуването на 3 март са разделени на две – едни са разочаровани от това, че не е в почивен ден, но други са на мнения, че празникът трябва да се празнува тогава, когато е, независимо от неудобството с взимането на почивен ден.