Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън неочаквано се появи в ООН, за да направи обръщение по темата за кризата в Украйна. Той промени плановете си в последния момент и на път за Мюнхенската конференция по сигурността се спря в Ню Йорк, за да говори пред Съвета за сигурност на ООН. Съветът за сигурност на ООН, в който влизат 15 държави, днес обсъжда Минските споразумения от 2015 г., които трябваше да сложат край на конфликта между украинската армия и подкрепяните от Русия сепаратисти в Източна Украйна. Блинкън посети централата на ООН, за да даде знак за силния ангажимент на САЩ към дипломацията, да акцентира върху нуждата от деескалация и да предложи път в тази посока. Той подчерта, че всички аргументи сочат, че Русия се подготвя за нашествие и призова международната общност "да вземе отношение" по това. Блинкън предупреди, че кризата между Русия и Украйна се намира "в опасен момент".

Русия си приготвя претекст за война

По думите на държавния секретар на САЩ Москва се опитва да изработи фалшив претекст за започване на военни действия, но "не знаем каква форма може да приеме той".

"Възможно е това да бъде изфабрикувана и нарочена за терористична бомбена атака в Русия, откриване на масов гроб, режисирана атака с дрон  срещу цивилни или фалшива, а дори и истинска атака с химическо оръжие. Русия може да опише това като етническо прочистване или геноцид, като се подиграе с това понятие, което ние в тази камера приемаме сериозно" - каза Блинкън. Той добави, че руските управници могат да предизвикат криза, на която да реагират, като защитят етническите руснаци в Украйна. Тази реакция може да приеме различни форми - от конвенционална атака до кибердиверсии и действия срещу обособени групи от населението на Украйна. Държавният секретар на САЩ подкани Русия да използва дипломацията, вместо силата, за разрешаването на кризата. Той обяви, че е изпратил писмо до руския външен министър Лавров с предложение за среща следващата седмица. Предложил е и нови срещи на Съвета НАТО - Русия и на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, на които да се разчисти пътят пред деескалацията. "Аз съм тук днес не за да започна война, а за да предотвратя такава. Информацията, която представих днес, е потвърдена от това, което виждаме на терен и се разгръща пред очите ни от месеци. Спомнете си, че докато Русия непрекъснато се подиграваше с нашите предупреждения и тревоги и ги наричаше мелодрама и безсмислици, те методично натрупаха около 150 000 войници на украинската граница, заедно със способности за провеждане на масирано военно нападение. Не само ние виждаме това. Съюзниците и партньорите ни виждат същото" - каза Блинкън.

Ескалация на напрежението

По-рано днес сепаратистите и украинското правителство си отправиха взаимни обвинения за стрелба със снаряди през линията на съприкосновение в Донбас. Новото напрежение възникна дни след като Държавната дума (долната камара на руския парламент) прие резолюции за признаване на независимостта на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики. Постоянният представител на Украйна в ООН Сергей Кислица поиска днес Съветът за сигурност на ООН да обсъди този въпрос и заяви, че действията на руските депутати подкопават Минските споразумения и „допълнително засилват заплахите срещу териториалната цялост на Украйна“. Съветът за сигурност на ООН многократно е обсъждал украинската криза след 2014 г., когато Русия анексира Кримския полуостров. Той обаче не може да предприеме никакви действия, тъй като Русия, наред с Франция, Великобритания, Китай и САЩ, има право на вето.