Пекин иска да завземе Тайван "в много по-бърз срок", отколкото се смяташе досега, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, като предупреди, че президентът Си Дзинпин води Китай в по-агресивна посока. Си е на прага да си осигури трети петгодишен мандат начело на най-многолюдната държава в света, като в неделя произнесе забележителна реч на конгреса на Комунистическата партия, в която приветства десетилетието си на власт и потвърди обещанието си един ден да "обедини" или да завладее със сила Тайван.
"През последните години под ръководството на Си Дзинпин видяхме един много различен Китай", заяви Блинкън на форум в Станфордския университет заедно с бившия държавен секретар Кондолиза Райс, "Той е по-репресивен у дома; по-агресивен е в чужбина. И в много случаи това представлява предизвикателство за нашите собствени интереси, както и за нашите собствени ценности."
Блинкън обвини Си, че "създава огромно напрежение", като променя подхода към самоуправляващия се Тайван, който китайската комунистическа партия никога не е контролирала, но претендира за своя собственост. Той заяви, че Китай е взел "фундаментално решение, че статуквото вече не е приемливо и че Пекин е решен да преследва обединението в много по-бърз срок", макар че не даде точна оценка или дата.
Високопоставени американски военни и преди са алармирали, че Китай е разширил военните си сили до степен, в която скоро може да разполага с капацитет да извърши инвазия в Тайван. Позицията на Китай отдавна е, че се стреми към "мирно обединение" с Тайван, но си запазва правото да използва сила, ако е необходимо, особено ако островът официално обяви независимост. Но реториката и действията по отношение на Тайван станаха по-ясно изразени при управлението на Си, най-настойчивия китайски лидер от поколение насам.
Той обвърза завладяването на Тайван с визията си за "великото подмладяване на китайската нация" и по-рано заяви, че целта за обединение не може да продължава да се предава за неопределено време от поколение на поколение. В речта си в неделя той повтори подобни теми, като заяви, че "колелото на историята се движи към обединението на Китай" и че "си запазваме възможността да предприемем всички необходими мерки".
Неотдавнашното нахлуване на Русия в Украйна, което Китай не осъди, също породи опасения, че Пекин може да предприеме подобни действия срещу 23-милионния Тайван.
Връзките между Вашингтон и Пекин са в десетилетен спад както при администрациите на Доналд Тръмп, така и при неговия наследник Джо Байдън, по редица въпроси - от търговията до сигурността и правата на човека.
Блинкън заяви, че двете най-големи икономики в света трябва да са готови да си сътрудничат по общи интереси. Той заяви, че светът "фундаментално очаква" двете сили да работят заедно по въпросите на изменението на климата, глобалното здравеопазване и евентуално трафика на наркотици. Пекин "просто трябва да откликне на сигналите, които получава от държавите по света, за да бъде положителен, а не отрицателен участник по въпросите, които ги засягат".
През август Китай прекъсна сътрудничеството със Съединените щати в областта на изменението на климата и трафика на наркотици като част от протеста си срещу посещението на председателя на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван, по време на което Пекин започна и най-големите си досега военни учения около острова.
В отговор на речта на Блинкън говорителят на китайското външно министерство Ван Уенбин обвини Вашингтон, че променя собствения си подход към Тайван, като посочи примери като посещението на Пелоси и неотдавнашните продажби на оръжие.
"Мирното разрешаване на тайванския въпрос не може да съществува едновременно с тайвански сепаратизъм", каза Ван.
Очаква се Си да се срещне с Байдън в рамките на срещата на върха на Групата на 20-те следващия месец в Бали, като това ще бъде първата им среща, откакто американският лидер встъпи в длъжност.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.