Пенсиониран ръководител на ЦРУ призна пред Правната комисия на Камарата на представителите, че е координирал написването на писмо от бивши шефове на разузнаването, в което се твърди, че намерените смущаващи материали в лаптопа на сина на Джо Байдън - Хънтър, са руска дезинформация. Майк Морел заяви, че е направил това по молба на Антъни Блинкен, в момента държавен секретар, а тогава - високопоставен член на кампанията на Байдън, защото искал да помогне за кампанията му. 

Морел е бил действащ директор на ЦРУ два пъти - за два месеца през 2011 г. и за четири месеца от 2012 г. до 2013 г. Той се пенсионира от ЦРУ през септември 2013 г. 

Правната комисия на Камарата на представителите, ръководена от Джим Джордан, в момента разследва материалите от лаптопа на Хънтър Байдън, както и фирми на семейство Байдън.

Морел наскоро беше разпитан от комисията и беше попитан за реакцията на кампанията на Байдън към лаптопа.

Смушаващи снимки и имейли от компютъра на Хънтър Байдън, който беше оставен в сервиз в Делауеър, бяха показвани от Руди Джулиани, адвокатът на Доналд Тръмп, като доказателство за предполагаема корупция сред семейство Байдън. 

От кампанията на Байдън тогава заявиха, че усилията за публикуване на съдържанието на лаптопа носят отличителните белези на руска кампания за дезинформация. 

По време на ремонта изткоха снимки на Хънтър гол, с проститутки и вземащ наркотици, както и множество имейли и текстови съобщения между него и баща му. 

Морел призна пред Комисията, че е бил помолен от Блинкен да събере бивши шефове на разузнаването,

които да твърдят, че материалите изглеждат като клеветническа кампания. 

Тогава бившият шеф на ЦРУ се обърнал към пенсионирания старши оперативен офицер Марк Полимеропулос за помощ при съставянето на писмото. В крайна сметка то е подписано от 51 бивши служители на разузнаването, включително самия Морел и четирима други бивши директори на ЦРУ, сред които Джон Бренан и Леон Панета.

Писмото беше публикувано от Politico пет дни след като The New York Post за първи път съобщи за съдържанието на лаптопа. Заглавието на материала на Politico от 19 октомври 2020 г. беше: „Историята на Хънтър Байдън е руска дезинформация, твърдят десетки бивши служители.“

В писмото се твърди, че историята на The New York Post „има всички класически белези на руска информационна операция“.

Няколко медии след това обаче потвърдиха истинността на съдържанието на лаптопа и че той е принадлежал на Хънтър Байдън.

Джо Байдън използва писмото по време на дебата на 22 октомври срещу Доналд Тръмп, като каза, че смята, че репортажите около изоставения компютър на сина му са дело на Русия.

Морел получил благодарност за работата му по координирането на писмото, като Стив Рикети, председател на кампанията на Байдън, му се обадил по телефона след дебата, за да благодари. Тогава се твърдеше, че

Морел е обмислян за поста на директор на ЦРУ

работа, която в крайна сметка отиде при Уилям Бърнс. 

Морел, който е бил консултант, стратег, лектор и автор след оставката си преди почти десетилетие, каза, че никога не е водил официални преговори за поста. 

В четвъртък Джордан и Майкъл Търнър, председателят на Специалната комисия по разузнаването, излязоха с изявление, в което обвиняват Морел и другите ръководители на разузнаването в „съгласувани усилия за минимизиране и потискане“ на информация, вредна за кампанията на Байдън.