Инвазивният вид бирмански питони, който се развъди с впечатляваща бързина в блатата на американския щат Флорида, може да бъде използван за ваксина срещу COVID-19.
Тези влечуги са богати на веществото сквален, което стимулира по-силен имунен отговор в човешкия организъм. Обикновено то се извлича от черния дроб на змиите.
Скваленът се използва във ваксини срещу грип още от далечната 1997 година. Но веществото не е включено в състава на ваксините на "Pfizer" и "Moderna". В промишлени условия споменатата съставка се извлича от черния дроб на акули. Но този добив е все по-ограничен заради настояването на екоактивистите морските хищници да не бъдат избивани, за да могат да се запазят жизнени екосистемите на моретата и океаните.
По друг начин стоят нещата с инвазивните бирмански питони в блатата на Евърглейд във Флорида. Видът, пуснат случайно в природата, се разви лавинообразно по тези места, тъй като няма естествени врагове. Местните власти положиха големи усилия, за да се освободят от него. Ловецът на питони Дъстин Кръм изтъква, че едно триметрово влечуго може да даде достатъчен материал за 3 500 дози ваксина.
Световната здравна организация заяви, че скваленът е безопасен за използване при имунизация. Десет милиграма от съставката за пръв път бяха добавени към антигрипни ваксини през 1997 година и показаха много добър ефект. Приложени са 22 милиона дози, без никакви нежелани последствия, отчете СЗО.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.